Za vyzbierané peniaze sme už nakúpili a odovzdali rodinám z hotela Zakarpatyja najmä lieky, hygienické potreby a základné potraviny. Ale napr. aj lístok na vlak, ktorý umožnil matke vycestovať a priniesť do bezpečia svoje dve deti.

Ďakujeme, že ste reagovali na našu výzvu a pridali sa ku zbierke Susedská pomoc Ukrajine. Zbierka ďalej pokračuje a touto správou vám len chceme dať vedieť, čo sa nového udialo.

Pri spustení zbierky sme vás informovali o príbehoch, úskaliach a prekážkach, ktoré museli utečenci z Donetska a Luhanska prekonať, aby sa dostali do bezpečia. Utiekli zo svojich domovov a vybrali sa do neznáma s jediným cieľom – zachrániť si život a začať niekde inde odznova.

Susedská pomoc Ukrajine
Chýba ešte 9 776,21 €

Susedská pomoc Ukrajine

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar (Susedská pomoc Ukrajine)

Odchádzali narýchlo, zachraňujúc si životy pred streľbou a ohrozením. Zanechali všetko a utekali smerom na západ, do bezpečnejších regiónov. Už päť rokov žijú ďaleko od svojich domovov. Pomôžme ukrajinským utečencom.

Mnoho z nich našlo útočisko v Užhorode pri slovenskej hranici. A práve im smeruje aj vaša pomoc. Z doteraz vyzbieraných peňazí sa nám podarilo pomôcť im predovšetkým materiálne. „Nakúpili sme rodinám z hotela Zakarpatyja lieky, keďže zhruba pred mesiacom malo množstvo utečencov a hlavne detí dýchacie problémy. Z vašich darov sme taktiež nakúpili základné potraviny či rýchlovarné kanvice a panvice nevyhnutné na prípravu jedál. Značná časť finančných prostriedkov poslúžila aj na nákup plienok a obnoseného šatstva pre deti, alebo napríklad aj na lístok na vlak, ktorý umožnil matke vycestovať a priniesť do bezpečia svoje dve deti," hovorí Alena Vachnová z organizácie Úsmev ako dar.

Tu však pomoc nekončí. Naším cieľom je vytvoriť utečencom v hoteli také podmienky, aby mohli plnohodnotne fungovať. Preto s vedením hotela rokujeme o vytvorení kuchynky/práčovňe, ktorá bude slúžiť utečeneckým rodinám pri ich každodenných činnostiach.

Prišli si k nám oddýchnuť

Utečenci a ich rodiny sa dennodenne boria s existenciálnymi problémami. Aj vďaka vám sa nám ich však podarilo vytrhnúť z ich každodenných problémov. Vo Vysokých Tatrách tak momentálne oddychujú ukrajinské mamy s deťmi, ktoré majú dýchacie problémy, keďže pochádzajú z priemyselných miest. Tento tábor organizujeme v spolupráci s Gréckokatolíckou charitou Prešov a sestrami Congregatio Jesu na Slovensku a Ukrajine.