Rok 2016 končí a my sa obzeráme späť, čo všetko sa udialo. Súčasťou tohto ohliadnutia je aj vďačnosť Vám všetkým, ktorí ste nám pomohli meniť veci na petržalskom sídlisku Kopčany a byť tu celý rok k dispozícii deťom a mladým ľuďom. Tentokrát Vám chceme napísať, ako sa nám podarilo plánované "maľovanie zmien".

Tento rok bol na Dobrej krajine jeden deň úplne špeciálny, a to "Giving Tuesday", vtedy aj Ulite pribudlo najviac nových podporovateľov. Vopred sme sľúbili, že vyzbierané peniaze použijeme na to, aby skupina mladých ľudí mohla pod vedením skúseného umelca pretvoriť časť športového ihriska. Ďakujeme Vám za dôveru a Vašu podporu a chceme Vám ukázať, ako toto celé vyzeralo...


Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 1 677 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.Tu je stena ihriska, na ktorej počas roka pribudlo kopec mien, nápisov a iných "stôp".

S mladými zo sídliska sme sa na začiatku pustili do vytvárania návrhu. Stretli sme sa u nás v Komunitnom centre Kopčany, kde mohli vymýšľať, čo by na mantineloch ihriska chceli mať. Nápady padli rôzne, ale stále sme sa motali okolo témy hip-hopu, raperov a undergroundu. To je to, čím naši mladí aktuálne žijú. A tak niekoho napadlo, že by tam bolo fajn mať amerického rapera Notorius B.I.G., ktorý vyrastal vo veľmi podobných podmienkach ako oni sami. Chceli však, aby to nebolo celé také americké, ale aby sa to mohlo skĺbiť s niečim „kopčianskym“. Vznikol nápad, že tento raper by mohol hovoriť po rómsky a návrh na maľbu bol hotový. Za Vaše dary sme potom mohli nakúpiť spreje na celú maľbu.

Stretli sme sa podvečer, vonku sa už zotmelo, vytiahli hudbu pre správnu atmosféru a za chvíľu bolo ihrisko plné mladých ľudí, ktorí prišli tvoriť spolu napriek poriadnej zime. Návrh sme načrtli pomocou projektora a deti a mladí sa mohli pustiť do práce.

O týždeň sme s rovnakým nasadením pokračovali.


Celá akcia prebehla v kamarátskom duchu. Zišli sa tu menší aj starší zo sídliska a pracovali na niečom, čo bolo ich spoločné. Ale boli aj smutné chvíle, keďže asi polovica zúčastnených detí sa lúčila s nami aj s kamarátmi, pretože ich rodinám skončilo obdobie podnájmu v mestskej ubytovni na sídlisku a sťahovali sa preč. Bohužiaľ, v Bratislave je dostupné nájomné bývanie stále veľkým problémom.

Dominika, terénna pracovníčka Ulity, napísala: "Pozerala som sa na tvár tých detí, našich detí, a rozmýšľala som nad tým, kam teraz pôjdu a čo s nimi bude. A čo bude, ak si nenájdu ďalšiu ulitu, kam sa budú môcť schovať, keď to budú potrebovať. Ale tento večer sa nám aspoň podarilo urobiť niečo krásne. Tvoriť a nechať za sebou stopu."

Spoločná tvorba graffiti maľby bola zaujímavá pre mladých, ale aj pre pracovníčky Ulity. Opäť sa nám potvrdilo, že deti, ktoré stretávame sú úžasné a pri správnej podpore dokážu skvelé veci. Veľká vďaka patri Michalovi Turkovičovi, pod ktorého vedením celá graffiti maľba vznikla.

A veľká vďaka patrí Vám, ktorí ste prispeli počas Giving Tuesday, ale aj Vám, ktorí svojimi pravidelnými darmi pomáhate udržať aktivity na sídlisku Kopčany počas celého roka. Vďaka za ďalší akčný rok :)