Toto je rozlúčkový článok a naozaj posledný. Píšem ho, aby som Vám všetkým za Ulitu poďakovala, že ste počas uplynulých rokov vyjadrili svojim darom dôveru našej práci s deťmi a mladými ľuďmi v Komunitnom centre Kopčany. A tiež ako poďakovanie tímu Dobrej krajiny v Nadácii Pontis, že sa do tohto pustili. Petra Hricová, Ulita

Okrem toho, že dobrakrajina.sk predstavovala nástroj, ako sa spojiť s Vami - našimi podporovateľmi, tím Dobrej krajiny sa snažil vytvárať rôzne príležitosti a „pošťuchnúť" neziskovky, aby sa zapájali do zháňania zdrojov na svoju prácu aj inak ako reagovaním na grantové výzvy. Tu je malá rekapitulácia za Ulitu, bola to celkom jazda :)

Od roku 2014 sme si vyskúšali 6-krát účasť na preteku Tvrďák, kde uliťácky tím bežcov a bežkýň zdolával prekážky a musel ukázať svoju zdatnosť. Tá bola ocenená aj finančnou výhrou pre našu vtedajšiu štatutárku Moniku, pre Ulitu vyhrala cenu hneď dva-krát!

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 2 000 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Zapojili sme sa do celosvetovej dobročinnej akcie Restaurant Day. Vytvorili sme improvizovanú kaviareň v priestoroch klubu aj zorganizovali veľkú komunitnú akciu, kde svojimi kuchárskymi zručnosťami prispeli okrem dobrovoľníkov z FreeFood aj obyvatelia a obyvateľky ubytovne, v ktorej pracujeme.

Pravidelne sme zverejňovali výzvy priamo na Dobrej krajine alebo prostredníctvom sviatku darovania Giving Tuesday, a vďaka nim a Vašej podpore sme mohli:

  • dokončiť športové ihrisko na sídlisku,
  • zorganizovať letné chaty pre deti a mládež, rôzne výlety, aj našu prvú lyžovačku,
  • vytvoriť nové graffiti s mladými ľudí pod dohľadom umelcov na miestach, ktoré potrebovali skrášliť,
  • vytvoriť s podporou grafického dizajnéra značku „kopčianskeho" oblečenia,
  • podporovať talent u konkrétnych detí, ktorým sme preplácali z Vašich príspevkov náklady na športové krúžky


Ale asi najnáročnejší bol pre nás práve ku koncu sa chýliaci rok 2020. Na jeho začiatku sme museli upustiť od tvorivých aktivít a vytvárania nových zážitkov pre deti a sústrediť sa na základné „prežitie" – organizácie samotnej aj niektorých rodín, s ktorými sme v kontakte. Vaše finančné príspevky nám pomohli zareagovať na meniacu sa situáciu skôr, ako sa nám podarilo vykomunikovať zmeny v realizovaných projektoch alebo dohodnúť materiálnu podporu so samosprávou – mohli sme tak rýchlo nakúpiť základné potraviny rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi, aj ochranné pomôcky pre terénne sociálne pracovníčky a pracovníkov, aby mohli byť obyvateľom sídliska naďalej k dispozícii. V lete sa okrem našich pravidelných aktivít podarilo zorganizovať dva letné pobyty pre deti, kde sme z vyzbieraných prostriedkov zabezpečili stravu. Aktuálne prebiehajú vianočné dielničky pre malé skupinky detí, kde si opäť môžu užiť tvorivé vyrábanie aj priestor klubu. S týmto všetkým ste nám pomohli, ďakujeme.

Aj keď Dobrá krajina končí, naše aktivity môžete aj naďalej podporiť na ulita.darujme.sk/3715/, kde si dokonca môžete vytvoriť vlastnú darcovskú výzvu a inšpirovať svoje okolie.

Čo sa u nás aktuálne deje, nájdete na FB Ulity facebook.com/ulita.sk alebo Instagrame instagram.com/ulita.sk/.

Prajeme Vám príjemný záver roka!