Ctibor Košťál šéfuje Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Prinášame vám ďalší zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny.

Ctibor Košťál pôsobí od roku 2008 ako riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, kde má na starosti strategický rozvoj a výskum. Venuje sa témam fungovania štátu a samosprávy, korupcie, sociálnej inklúzie a vzdelávania.


Aká je vaša predstava dokonalého šťastia?
Spokojná a pokojná každodennosť. Inými slovami, dokonalé šťastie pre mňa nie je cieľ dosiahnutý na konci nejakej činnosti (napr. vystúpiť na Denali, postaviť dom), ale skôr ako trváci vnútorný stav, ktorý sa pretavuje do každodennej spokojnosti v bežnom živote. Keďže je to stále a nie jednorazové, tak je to poriadna makačka.

Čoho sa najviac bojíte?
Nespokojnosti, ktorá mi znemožní vidieť aj to dobré. A okrem toho ôs, agresívnych šoférov a zbabelých ľudí.

Čím ste chceli byť ako dieťa?
Nemal som nič výrazné, skôr sa to stále menilo. Športovec, vždy podľa sezóny. V zime skokan na lyžiach, v apríli hokejista, v lete futbalista. Inak chvíľu som chcel aj stavať domy, šoférovať 45tku (autobus), neskôr cestovať.

Kto je pre vás hrdina?
Túto kategóriu zatiaľ nemám obsadenú nikým konkrétnym. Vo všeobecnosti asi ľudia schopní napĺňať svoj potenciál a pri tom zvládajúci svoje ego.

Aká je podľa vás najviac preceňovaná vlastnosť?
Povedal by som, že tvorivosť. A to napriek tomu, že ju mám rád a je taká dôležitá pri napredovaní. No pri rôznych inováciách sa zabúda na potrebu údržby a trvácnosti.

Čo je to najcennejšie, čo máte?
Materiálne to nie je nič špeciálne, preto spomeniem nemateriálne. Konkrétne - rodinu, skúsenosti, čas a spomienky.

Čo vám dáva každé ráno chuť vstať z postele a ísť do práce, do života?
Nehovoril by som vždy o chuti. Ale keď sa na niečo teším, tak je to prevažne veľa aktivít, do ktorých som zapojený a výsledky, ktoré v nich dosahujeme. A samozrejme ľudia, ktorí sú ich súčasťou. Baví ma tá pestrosť, ktorá sa v Bratislave objavuje.

VIANOČNÝ BONUS: Čo by ste vložili do troch orieškov, aby bol náš svet a život krajším?
Oriešok prvý - niečo krásne, estetické. Pekné ulice, parky a námestia, v ktorých žijeme.
Oriešok druhý - schopnosť lepšie rozlišovať dobré od zlého.
Oriešok tretí - súcit.

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov
Chýba ešte 2 500 €

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť - SGI

Politici vo svojich prejavoch a v diskusiách často operujú s faktami. Každý volič však nemá časové možnosti na overenie toho, či politik hovorí pravdu. Preto sme tu my, aby sme za Vás výroky politikov overili


Chcete v politike menej zavádzania? Podporte Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

Projekt Demagog.SK z dielne Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje na manipulatívne narábanie s faktami zo strany politikov. Politici často operujú informáciami, ktoré sú skreslené, účelovo vytrhávané z pôvodných kontextov, neúplné alebo priamo klamlivé. Moderátori o tom často nevedia, pretože im chýbajú informácie a nedokážu v krátkom čase oponovať. Cieľom projektu Demagog.SK je doplniť túto chýbajúcu prácu moderátorov, ako aj upozorňovať na manipulatívne narábanie s faktami zo strany politikov. Každý volič však nemá čas na overenie toho, či politik hovorí pravdu. Preto sledujeme politické diskusie a overujeme nakoľko sú informácie, ktoré v nich odznejú, v súlade s realitou.

Čo tak ďalší miniportrét?

Juraj Barát, Depaul

Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva

Barbora Kohútiková, Divé maky

Braňo Tichý, Človek v ohrození

Peter Kulilfaj, Mládež ulice

Eva Ondrová, Claudianum

Radovan Debnár, Learn2Code

Štefan Labaš, Prosocia

Petra Kotuliaková, Aj TY v IT

Juraj Hipš, Živica

Monika Juríková, Ulita

Jozef Brenkus, Život bez závislostí