U nás v Návrate máme špeciálnu herničku, v ktorej sa pri hre s obyčajnými hračkami dejú neobyčajné veci. Hrajú sa v nej deti so svojimi rodičmi, pričom deti sa hrajú po svojom, ale rodičia na nich reagujú INAK - špeciálne. Všetkým, čo počas hry rodičia povedia alebo urobia, dávajú deťom najavo, že ich ,,vidia” a prijímajú. Počas hrania platia aj určité pravidlá, ako napr. že deti nesmú ubližovať sebe, rodičom, ani ničiť hračky a musia skončiť v dopred dohodnutý čas.


4500 opustených detí chce vyrastať v rodine
Chýba ešte 3 890,73 €

4500 opustených detí chce vyrastať v rodine

Návrat

Hľadáme pre opustené deti rodičov, ktorí im vytvoria bezpečný domov a ponúknu sami seba. Tieto deti ale často prežili traumatickú udalosť a my im aj ich novým rodičom s vašou pomocou ponúkame možnosť rôznych terapií, ktoré im pomôžu preliečiť "boľačky" na duši.

Vyzerá to jednoducho ale pre rodiča je to tvrdá práca. Nestačí, aby sa naučil naspamäť formulky, ktorými počas hry dieťaťu vyjadruje jeho prijatie, ale musí byť tiež celý čas sám sebou. Nuž, a prečo toto všetko robíme?

Pretože deti, a najmä tie, ktoré v minulosti zažili neľahké situácie, majú obmedzené možnosti ako vyjadriť, keď ich niečo trápi. Či už sú to zošuchnuté ponožky v čižme alebo presvedčenie, že Julka má nemá rada, lebo sa nechce so mnou hrať, alebo silný strach, či nepokoj, ktorí cítia, keď prídu na neznáme miesto, či presvedčenie, že všetky deti mi chcú robiť iba zle, ktoré môžu prameniť z ich ťažkých zážitkov z detstva.

Pre deti sú ich pocity dôležité a často nám ich nevedia jasne vysvetliť, ale namiesto rozprávania niečo urobia. Napríklad ich bolí bruško, všetko čo si majú obliecť či obuť ich tlačí alebo škriabe. Bijú sa, alebo do menších detí strkajú, či hryzú. Nejedia, alebo jedia veľa, či chcú jesť len určité veci, kričia, dlho sa zlostia, či plačú.

Keď im ale ponúkneme hračky a priestor, kde sú prijímané, vedia v hre mnohé odhaliť. Deti sa hrajú intuitívne a pocitovo, a ak na hru dieťaťa dospelý vhodne reaguje, je hra pre dieťa veľmi liečivá a uzdravujúca. Hračky v našej herničke sú vyberané tak, aby deti prostredníctvom nich mohli vyjadriť svoje pocity ako hnev, smútok, strach, radosť a situácie z bežného života.

Naša hernička oslavovala 9 rokov a aj v spojitosti s potrebami detí sa do nej žiadalo doplniť širšie spektrum hračiek. V tomto čase sme potrebovali dokúpiť sanitky, do ktorých sa dá vložiť bábätko, rytierske meče, ktoré nepichajú, lekársky plášť, šaty pre princeznú, biele škrabošky, rozličné nádoby na piesok, ryžu a iné hmoty, do ktorých sa dá niečo zahrabať, žabu, ktorá sa premení na princa, nezorbitné zrkadlá a rozličné figúrky vtáčikov. Podarilo sa to vďaka Vašej podpore cez Dobrá Krajina a jej spolupráci so zlavadna.sk.

Ďakujeme za Sabínku, Šarlotku, Barborku, Ivanku, Tomáška a Samka, ktorí aktuálne v rámci terapie hrou môžu konkrétnejšie pomocou hry vyjadrovať to, čo nevedia opísať slovami. A tak nájsť úľavu a uzdravenie.

Adriana Kružliaková, terapeutka Centra Návrat v Bratislave