​Čo robíme v Demagog.SK v týchto turbulentných časoch politickej krízy? Sústredíme sa na fakty. Tak ako vždy.

Minulý týždeň sme overili ostro sledovanú diskusiu dnes už skoro bývalého ministra vnútra Kaliňáka a opozičnej poslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Kompletnú analýzu pravdivosti ich faktických výrokov si môžete pozrieť TU. Čo sa pravdivostnej štatistiky týka, lepšie z debaty vyšla Ďuriš Nicholsonová, z overiteľných výrokov mala 9 pravdivých, 2 zavádzajúce a jeden nepravdivý. Kaliňák si pripísal pomerne veľké množstvo neoveriteľných výrokov - 10, keďže čerpal často z interných informácií, ktoré verejnosť overiť nemôže. Aj preto je dôležité dôkladné prešetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a tiež objasnenie káuz, o ktorých tento investigatívny novinár písal. Potom budeme poznať pravdu. Medzi overiteľnými výrokmi u Roberta Kaliňáka prevládali tie nesprávne - popri 4 nepravdivých a 2 zavádzajúcich mal 5 pravdivých.

V tomto týždni sa venujeme overeniu relácie O 5 minút 12 s Petrom Pellegrinim zo SMER-u a Veronikou Remišovou z OĽaNO. Zatiaľ môžeme povedať, že oproti ich predchodcom klesol počet nepravdivých výrokov a pravdivostne si lepšie viedla Remišová.

Jednotlivé zaujímavejšie výroky dávame do pozornosti a komentujeme aj na našom Instagrame cez Instagram stories. Ak by ste chceli mať každý deň čerstvé informácie o tom, ako to s overovaním a faktami v politike vyzerá, dajte Follow/Sledovať na náš profil Demagog.SK TU.

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov
Chýba ešte 2 500 €

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť - SGI

Politici vo svojich prejavoch a v diskusiách často operujú s faktami. Každý volič však nemá časové možnosti na overenie toho, či politik hovorí pravdu. Preto sme tu my, aby sme za Vás výroky politikov overili

ČO RIEŠIME OKREM POLITIKY

Po usporiadaní množstva prednášok pre stredoškolákov a dvoch workshopov pre učiteľov v rámci projektu InfoKompas sme sa rozhodli ďalej rozvíjať tému výchovy ku kritickému mysleniu a informačnej gramotnosti, tento raz sme sa im koncom februára venovali formou verejnej diskusie, kde boli našimi hosťami dvaja odborníci z mimovládneho sektora - Jana Fehérpataky Kuzmová (IPAO) a Andrej Schulz (SDA) a tiež Vladimír Burjan, spoluator reformy Učiace sa Slovensko, učiteľ a šéfredaktor časopisu Dobrá škola.

ČO CHYSTÁME DO BUDÚCNA

Už vo februári sme sa pustili do príprav na overovanie a sledovanie sľubov pre komunálne voľby, ktoré budú na Slovensku v novembri 2018. Začali sme identifikovaním overiteľných sľubov súčasných primátorov krajských miest, postupne tiež kontrolujeme ich plnenie. V prípade, že by sa tento rok uskutočnili aj predčasné parlamentné voľby, budeme pripravení na intenzívne overovanie pravdivosti našich politikov.

Na konci marca tiež organizujeme okrúhly stôl expertov, aby sme ďalej rozvinuli naše expertízy v oblasti výučby kritického myslenia, zozbierali nápady na efektívne zmeny v školstve a prepojili ľudí, ktorí sa tejto problematike venujú. Prezentovať chceme tiež výskum mapujúci súčasný stav výučby v tejto oblasti na stredných školách. Postupne tiež do našich InfoKompas aktivít zapájame budúcich učiteľov.

Veríme, že budete našu činnosť naďalej sledovať, bude Vám záležať na faktoch v politickej diskusii a na kritickom myslení a tiež, že zvážite podporu našich aktívit formou príspevku cez www.dobrakrajina.sk.

Váš tím Demagog.SK