Rodiny a návštevníci našej reštaurácie si 21.5. mohli pochutnať na paradajkovej polievke priamo z hrnčeka a dukátových buchtičkách vo farebnom župane. Odvážlivci sa zapojili aj do výzvy ,,ako chutí inakosť“ a na dukátové buchtičky si zvolili farebný puding - zelený, modrý či rúžový.
4500 opustených detí chce vyrastať v rodine
Chýba ešte 3 890,73 €

4500 opustených detí chce vyrastať v rodine

Návrat

Hľadáme pre opustené deti rodičov, ktorí im vytvoria bezpečný domov a ponúknu sami seba. Tieto deti ale často prežili traumatickú udalosť a my im aj ich novým rodičom s vašou pomocou ponúkame možnosť rôznych terapií, ktoré im pomôžu preliečiť "boľačky" na duši.

Napriek tomu, že ich chuť bola tiež vanilková, odvahu presvedčiť sa o tom na vlastný ,,jazyk" mali skôr deti. S inakosťou sa vysporiadali veľmi rýchlo a každému z nich dali podľa farby výstižné meno: "shrekovský" či "žabý sliz", "šmolkovský" a "jahôdkový".

Ako vysvetľuje kolegyňa Alena z Centra Návrat v Prešove: „Deti vedia bez predsudkov prijímať nové a nepoznané veci a zároveň nevnímajú rozdiely tak intenzívne ako my dospelí. Návštevníkom našej reštaurácie sme chceli ponúknuť príležitosť stať sa na chvíľu znova deťmi a priblížiť sa tak ľuďom, ktorí sú v niečom iní či majú svoje obmedzujúce limity. Pretože prijatie inakosti v jej rôznych podobách obohacuje."

Aby sme však dospelým nekrivdili ;), nižšie si môžete pozrieť, ako sa s touto výzvou popasovali oni.


Ako dezert sme podávali domáce koláčiky, muffinky a kávu bez predsudkov.
Či vám by záležalo na tom či si dáte bielu v čiernom poháriku alebo čiernu v bielom poháriku? ;)

Herné stanovištia nenechali deti a ani rodičov ľahostajných a každý sa chcel zapojiť a zahrať sa. Aj my :). Všetci spolu sme sa hrali ako deti, spolu s deťmi.

Rodiny si mohli vyskúšať skupinové kráčadlo - lyže, ktoré obsluhujú 2-3 ľudia naraz, čo si vyžaduje vzájomné zladenie a komunikáciu. Tejto úlohy sa zhostilo hneď niekoľko rodín a súťažili medzi sebou na čas. Nižšie môžete vidieť súboj ženského a mužského osadenstva rodiny. Hádajte, kto nakoniec vyhral?

Rodičia a dospeláci sa spolu s deťmi navrátili do svojho detstva a spolu sa naháňali aj pod farebným padákom.

Inakosť si dospelí a deti skúšali aj na invalidnom vozíku a chodúľoch, vďaka ktorým mohli vidieť veci z inej perspektívy.
Máme radosť, že sme mohli spolu s vami stráviť príjemný čas a ďakujeme všetkým, ktorí podporili našu prácu pre rodiny dobrovoľným príspevkom.

Rodiny a deti, ktorým pomáhame sú tiež často okolím vnímané ako ,,iné“.
,,Keď prijímajú adoptívni či pestúnski rodičia do svojej starostlivosti dieťa cudzej krvi, chtiac či nechtiac prijímajú k sebe inakosť a rozdielnosť dieťaťa, jeho/jej životného príbehu, rozdielnosť pôvodu, hodnôt, noriem, farby kože, genetiky... Ako náhradní rodičia získavame kus identity prijatého dieťaťa a ono môže prijať kus tej našej, ak sa tomu vzájomne otvoríme. V tejto vzájomnej pestrosti sa ako adoptívna či pestúnska rodina stávame pestrejšou ako sme boli, pestrejšou ako sú tí okolo a preto nie je jedno ako sa to okolie na našu pestrosť díva, ako do všeobecnej pestrosti zapadáme. Reakcie okolia na pestrosť, ktorú bezpochyby nájdete v adoptívnych a pestúnskych rodinách, ale aj rodinách v ohrození sú rôzne, často aj boľavé: odsudzovanie, závisť, osočovanie a niekedy neporozumenie," dopovedáva naša kolegyňa Danka. Aj preto sme tu pre nich a pomáhame im. Spolu s vami a aj vďaka vašim darom, ktoré venúvate na náš projekt ,,4500 opustených detí chce vyrastať v rodine".

Do príbehov týchto rodín mohli nahliadnuť aj návštevníci našej reštaurácie Hrnček var vďaka výstave Ako byť (s) rodičom, aj keď...

A ako hodnotí podujatie jedna z návštevníčok?
,,Chcela som byť pri všetkom čo sa dialo, tak očarujúce a pritom pokojné mi to pripadalo: slnečný deň, zelená tráva, farebné jedlo, príjemná hudba, inakosť "hračiek" na stanovištiach, ktoré postupne zaplnili hrajúce sa deti a hrajúci sa rodičia, rozhovory, úsmevy a radosť."

Tešíme sa na vás v budúcom roku! Ak sa všetko podarí aj v našich ďalších centrách. Vaši Návraťáci.