Aj minulý rok sa nám podarilo zorganizovať Živé knižnice po celom Slovensku. Navštívili sme mestá ako Žilina, Bratislava alebo Košice. Do Nitry a Kysuckého Nového Mesta sme so Živou knižnicou zavítali prvýkrát. Príbehy našich knižiek si tak mohlo vypočuť viac ako 150 ľudí vo verejných, aj školských knižniciach. Do našej „zbierky" pribudli napríklad príbehy Zuzky, bisexuálky, alebo Gabriela, ktorý napriek zdravotnému znevýhodneniu vedie plnohodnotný život.

O tom, že naše knižnice naozaj fungujú svedčia aj príbehy študentov a študentiek, ktorí nám povedali ako im Živá knižnica zmenila život niekoľko mesiacov potom ako ju zažili. Prečítajte si výber z reakcií, ktoré dokazujú pozitívnu silu osobného stretnutia a rozhovoru.

Prečítaj živú knižku a búraj predsudky
Chýba ešte 806,57 €

Prečítaj živú knižku a búraj predsudky

Amnesty International

Sú objektom predsudkov, kvôli vojne opustili svoje domovy, bývali na ulici, žijú s zdravotným znevýhodnením, boli šikanovaní... Pomôžte nám búrať predsudky a namiesto teórie, prednášky či filmu o ľudských právach mladým ľuďom svoj výnimočný životný príbeh budú môcť rozpovedať jeho skutoční hrdinovia/ky.

„Aj tam, kde bývam sú dvaja bezdomovci. Jeden z nich raz hľadal jedlo v kontajneri a ja som šla okolo a mala som nezjedenú desiatu v taške. Ponúkla som mu ju a on ju prijal. Veľa ľudí bezdomovcov odsudzuje. Myslím, že nie je veľmi dobré, keď odsudzujeme ľudí, pretože to často nie je ich chyba. Pred začiatkom projektu by som asi s nejakým bezdomovcom ani veľmi nebavila."

Simona, Bratislava

„Asi najviac k zmene prispela Živá knižnica, v ktorej sme mali dva príbehy. Jeden bol od Kaji, ktorá pomáhala v utečeneckom tábore. Ona nám ukázala aké to tam je a úplne mi to zmenilo pohľad na utečencov. Som si myslel, že sú to fanatickí moslimovia, ale teraz už si to tak nemyslím. Sú to ľudia, ktorí utekajú naozaj kvôli vojne a snažia sa nejak začať odznova a čo museli prežiť počas prechodu Európou, to muselo byť niečo hrozné."

Patrik, Bratislava

„Pozerám sa na ľudí ako na jednotlivcov. A nedávam ich do jednej skupiny. Napríklad, keď vidím Rómov, nemyslím si, že sú všetci zlí, podobne keď vidím bezdomovcov, nemyslím, že všetci sú to opilci. Môže byť za tým iná situácia. Pozerám sa na ľudí inak a uvedomujem si, že mám iné hodnoty aké som mala."

Ivana, Žilina


Veríme, že aj v roku 2018 budeme môcť s Vašou podporou prinášať pozitívnu zmenu nielen do životov čitateľov a čitateliek, ale aj do životov kníh.


Ďakujeme!

Tím Amnesty International Slovensko