16.9. sme sa s tímom OZ Nepočujúce Dieťa stretli s vyše 40 rodinami s deťmi s poruchou sluchu. Stretnutie to bolo čarokrásne. Stále sme plní dojmov a odhodlania sprevádzať tieto i ďalšie rodiny na ich ceste.

Takmer 20 odborníkov odovzdalo rodičom potrebné informácie - od psychologických, cez špeciálno-pedagogické, logopedické, sociálno-poradenské až po medicínske a technické - k nastaveniu načúvatok či kochleárnych implantátov. Ďakujeme všetkým spíkrom - za vysoko odborné, informačne nabité príspevky, a zároveň za človečinu, ktorú vyžarovali. Ďakujeme za osobné konzultácie, kde sa venovali podrobnejšie konkrétnym problémom konkrétnych rodín.

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom
Chýba ešte 6 478,91 €

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom

NepocujuceDieta.sk

Pre nepočujúce deti je v stávke veľa - ak nikdy nepočuli, bude pre ne skoro nemožné vedieť hovoriť či čítať s porozumením. Celý počujúci svet im ostane zatvorený. Nemusí to tak byť. Pomôžme ich rodičom, aby s nimi vedeli komunikovať a pomôcť im včas.

Deti sa zatiaľ vyzabávali - vytancovali a zahrali pri programe, ktoré pre ne pripravili animátorky nášho OZ a Vily Betulla. Kto s Počujkom prešiel všetky stanovištia, dostal tašku plnú zdravých mlsiek a drobných pokladov.

V stánku OZ nás potešil záujem o edukatívne hry. Tri druhy pexesa (posunkové, zvieratkové a abededu) a posunkovú maľovanku si rodičia mohli priamo zakúpiť. Ostatné pripravované hry - kartičky si deti mohli vyskúšať. Budeme sa snažiť vyhovieť viacerým prosbám a ďalšie pomôcky pripraviť vo väčšom množstve čím skôr.

Pri spoločnom záverečnom stretnutí nás potešila premietaná séria fotiek detí, ako sa počas celého dňa bavili. Rodičia sa javili tiež o čosi družnejší - tak veríme, že základ komunity rodín z jednotlivých krajov sa podarilo položiť.


Nikto si nemohol priať krajšie zakončenie, ako to spontánne, keď si Maťko - 5-ročný chlapec, bez ktorého by celé OZ vlastne nikdy nevzniklo - vypýtal mikrofón a s prehľadom a bez trémy poďakoval všetkým zúčastneným za to, že sme spolu vytvorili toto - citujem - "nádherné podujatie". Milý Maťko - si perfektný! Pre zúčastnených rodičov si zároveň majákom, nádejou, že keď sa im podarí podporiť svoje deti s poruchou sluchu včas, tiež budú mať príležitosť naplno sa zapojiť do svojej komunity. A môcť porozprávať, čo majú na srdci.

V deň D nás ráno zobudil hustý dážď. V priebehu dňa sa vytrácali nielen oblaky ale aj naše obavy. Či sa deti zabavia aj za dažďa… Či stihneme na prednáškach povedať všetko dôležité pri tak napnutom harmonograme…

Myslím, že sa nám podarilo spoločne vytvárať priateľskú atmosféru. Myslím, že v kútiku oka aj tých najviac pochybujúcich rodičov, ktorí sa práve snažili dostať svoje protestujúce deti cez prah budovy detského sveta von - smer domov, som zahliadla niečo… Verím, že to bola nádej.

Je krásne prinášať nádej. Môžete nám v tom pomôcť aj vy na Dobrej krajine.

Vaša Katka

PS: Za symbolický honorár pre nás celý deň nafotil Vladko Mikloš. Ďakujeme ;-)