Čas máme na to, na čo si ho spravíme...

Pracovať na linke dôvery je veľmi náročné. Denne sme svedkami takých životných príbehov a trápení, ktoré si často ani nevieme a ani nechceme predstaviť. Tvrdenie „to nevymyslíš, to je život" používame v IPčku veľmi často. Denne nám píšu mladí ľudia o tom, že zažívajú násilie, ubližujú si, chcú zomrieť. Často sme prví a jediní, komu sa zdôveria. Sme tam pre nich, sme tam s nimi. Sedemnásť hodín denne im poskytujeme pomoc, podporu, poradenstvo, sprevádzame ich náročnými chvíľami.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 18 999,5 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.


Často dostávame otázku ako sa staráme o vlastnú psychohygienu, ako to zvládame? Aj my poradcovia sme „len" ľudia. Aj pre nás je to náročné. Nebojíme sa to priznať a požiadať o pomoc a podporu, keď cítime, že ju potrebujeme. Sme tím odborníkov, ktorí si pomáhajú aj navzájom.Pri náročných, tzv. krízových chatoch nikdy nezostávame sami. Máme k dispozícií celý tím – programového riaditeľa a tri koordinátorky. Okrem odborného supervízneho vedenia, nám poskytujú aj psychickú podporu, starajú sa o to, aby sme boli „v pohode" a náročný chat ustáli po všetkých stránkach.

Pravidelné skupinové supervízie tiež prispievajú k našej pohode a predchádzajú syndrómu vyhorenia. Je to čas, kedy sme spolu, riešime naše pracovné dilemy a problémy a zároveň sa môžeme pozhovárať aj osobne, nezáväzne, nepracovne.Čo mám však ja osobne najradšej sú naše Čajovne. Sú to naše neformálne priateľské stretnutia, kedy robíme všetko možné. Chodíme na spoločné výlety, hráme spoločenské hry, pozeráme filmy alebo vycestujeme do iného mesta za našimi poradcami. Je to čas, kedy sa veľa rozprávame o našich životoch, zážitkoch, radostiach aj starostiach. Spoločne sa zabávame, veľa sa smejeme a je nám tak dobre, že sa nám potom vždy ťažko lúči.


V našich diároch sa ťažko hľadajú termíny na takého stretnutia. Každý z nás je zaneprázdnený, má toho veľa. Riadime sa však heslom čas máme na to, na čo si ho spravíme. Naše čajovne sú tak čarovné, že si vždy veľmi radi na ne spravíme čas. Čerpáme z nich energiu, pozitívne myslenie, vytvárame priateľstvá a pozitívne zážitky.


Takže odpoveď na otázku ako to zvládame a ako sa staráme o svoju psychohygienu je vzájomná pomoc, podpora a spoločne strávený čas.

Dbajte aj vy na svoju psychickú pohodu, psychohygienu a nezostávajte sami :)