Koniec apríla síce nepriniesol práve vhodné počasie na prácu so včelami, no my, podobne ako včielky, pilne pracujeme aj v tomto bláznivom aprílovom (a teraz už aj bláznivom májovom) počasí. Posledné dva týždne nám priniesli zaujímavé nové príležitosti, zážitky, kontakty aj skúsenosti.

V apríli sa už tradične od roku 1969 oslavuje aj Medzinárodný Deň Zeme. Sviatok, kedy si symbolicky pripomíname akési narodeniny našej planéty a viacej sa rozprávame o dopadoch ľudskej činnosti na životné prostredie. Včely ako veľmi krehké tvory sú dobrým indikátorom kvality nášho prostredia, ktorá nie je práve najlepšia a odráža sa aj na ich zdravotnom stave a žiaľ, priam masovom úhyne. Aj o týchto problémoch včiel, ale najmä o ich nenahraditeľnom význame sme v rámci Dňa Zeme boli porozprávať deťom z viacerých základných škôl v Rimavskej Sobote. Žiaci mali veľa otázok a s veľkým záujmom si skúšali včelárske kombinézy a iné včelárske pomôcky. Ak aj z nich nevyrastie práve nová generácia včelárov, veríme, že si aspoň budú vedomí užitočnosti včiel a iných opeľovačov.Okrem toho sme sa s našim projektom zapojili do inkubačného programu Impact Inkubátor 3, kde sme postúpili medzi 17 tímov, ktoré dostanú užitočný mentoring od skúsených profesionálov a majú šancu tak zlepšiť svoje aktivity aj súťažiť o vstupnú investíciu do podnikania. Cieľom nášho projektu je zlepšovať životné prostredie, rozvíjať spoluprácu miestnej komunity a prinášať tak nové zdroje príjmov pre širšiu komunitu. Prinášame tak nové príležitosti pre lokálnych včelárov, ktorých med propagujeme pod spoločnou značkou s označením „férový med“, keďže celý zisk, ktorý si včelár určí ide priamo včelárovi ktorý med dodal. Tiež plánujeme so susedmi vyrábať včelie úle a podobné stolárske pomôcky, ktoré pomôžu včelám, životnému prostrediu a susedom prinesú nový zdroj príjmu.

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Nie všetky naše plány sa však napĺňajú podľa našich želaní. Prvý plánovaný kurz pre začínajúcich včelárov sme museli presunúť na iný dátum. V tom čase sa u nás veľmi ochladilo, mrzlo, snežilo aj pršalo. Takéto počasie koncom apríla nás dosť zaskočilo a najmä naše včielky, ktoré nemohli lietať za práve kvitnúcimi čerešňami a pracovať tak na prvom jarnom mede.

No pozitívnou správou pre nás je, že sme boli nominovaní na Cenu Nadácie Orange v kategórií komunitný rozvoj. Našu prácu sme boli obhájiť pred odbornou komisiou spolu s ďalšími štyrmi nominovanými organizáciami.

Táto nominácia nás úprimne veľmi potešila. Okrem možnosti získať finančnú odmenu na rozvíjanie našej činnosti je to pre nás akási odmena za prácu ktorú robíme s láskou. Z prezentácie sme mali príjemný pocit, ale cestou domov sme medzi sebou diskusiu uzavreli s tým, že hoci by sa nám nové zdroje príjmov na našu činnosť veľmi zišli, už samotná nominácia je pre nás veľkou výhrou a pochvalou. Všetky súťažiace organizácie sú veľmi zaujímavé a venujú sa skvelým a prínosným projektom, takže je pre nás radosť byť v takejto spoločnosti. Sme úprimne radi, že naša už desaťročná činnosť je vnímaná ako pozitívna, užitočná a inšpirujúca. Ak sa vám náš projekt páči, môžete nám pomôcť vyhrať Cenu verejnosti a s ňou až 2000 € na naše aktivity jednoduchým hlasovaním za naše združenie o.z. kRaj v oblasti komunitný rozvoj na tomto linku: http://www.cenanadacieorange.sk/ ĎAKUJEME!

Náš plánovaný druhý, no uskutočnený prvý, kurz pre začínajúcich včelárov sa už uskutočnil hoci ani tentoraz počasie nebolo ideálne. Zišlo sa u nás desať ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa o včelárení chceli dozvedieť čo najviac. Pár dní pred podobnými kurzami už rozmýšľame akí ľudia k nám asi prídu, ako sa s nimi bude pracovať, aká bude atmosféra. Tentoraz (a vlastne zatiaľ vždy) sa u nás stretla partia, s ktorou bolo veľmi príjemné stráviť víkend.


Prvý máj – Sviatok práce sme oslávili ako inak, prácou. Avšak nebolo to za trest, ale za odmenu. V rámci dobrovoľníckeho programu drogérie DM Spoločne bola naša vzdelávacia včelnica vybraná ako miesto realizácie dobrovoľníckych aktivít pre zamestnancov (teda zamestnankýň).


V tomto programe sme uspeli aj minulý rok a šikovní dobrovoľníci z DM-ky nám koncom leta prišli pomôcť s výsadbou vzdelávacích včelárskych záhonov a čistením priestorov budúceho včelína. Tento raz prišlo osem dobrovoľníkov, ale pracovné tempo mali za osemdesiat :). Veľmi rýchlo sme spoločne voľne v krajine vysadili mladé stromčeky líp, ktoré časom včely veľmi ocenia.

Záhony, ktoré dobrovoľníčky sadili v auguste sme označili vyrobenými menovkami rastlín, aby návštevníci lepšie spoznali medonosné rastliny.

Tiež sme spoločne vyčistili časť priestorov okolia včelína od nežiaducich krov a drevín a vysadili okrasné trvalkové záhony okolo novopostaveného včelína.

Keďže sa nám žiaľ nepodarilo zohnať všetky druhy rastlín, ktoré sme okolo včelína chceli vysadiť, tie budú v záhradníctve dostupné až za mesiac, zamestnankyne sa samé ponúkli, že chcú prísť záhony dokončiť, keď rastliny zoženieme. To je pre nás veľká pomoc, lebo v takejto usilovnej skupine ide práca oveľa rýchlejšie a tiež nás teší, že naše dobrovoľníčky nám svoj čas a energiu venujú naozaj dobrovoľne a ochotne.