Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka a prispeje im na športové pomôcky. Zmyslom projektu je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali, a tým pomohli hendikepovaným. Princíp je pritom veľmi jednoduchý. V lete bude po piatich turisticky exponovaných miestach na Slovensku putovať špeciálna Birell brána. Počas víkendu mohol každý, kto navštívil Štrbské pleso prejsť cez prvú bránu a za neho dal Birell 0,20 € na účet Nezastaviteľných. Za dva dni sa tak vyzbieralo neuveriteľných 1990,40 eur.

Nezastaviteľných prišiel podporiť na Štrbské pleso, kde bola umiestnená prvá brána, biatlonista a bronzový medailista zo ZOH vo Vancouvri Pavol Hurajt. „Hendikepovaní to majú v živote ťažšie, no šport im pomáha pri ťažkých situáciách a vie ich nabudiť. Obdivujem ich, že aj keď majú hendikep, dokážu sa zatnúť a športovať," povedal Pavol Hurajt. S Nezastaviteľnými sympatizuje aj finalistka SuperStar a speváčka Barbora Hazúchová. „Ľudia s hendikepom sú pre mňa duševne veľmi silné osobnosti a všetkú silu vkladajú do toho, že chcú športovať. Tú silu potom nepriamo odovzdávajú aj ďalším ľuďom. Je to pre mňa veľmi motivujúce," povedala Barbora Hazúchová.

Na Štrbskom plese boli aj dvaja tohtoroční Nezastaviteľní. Z oblasti Tatier, konkrétne z rázovitej obce Ždiar (okr. Poprad), pochádza Jakub Bekeš (19). Jakub sa narodil predčasne s diagnózou detská mozgová obrna. Jeho snom je v zime lyžovať so svojim bratom, v projekte si preto vysníval Monoski. Ďalšou Nezastaviteľnou je Kristína Vozárová (21) z Banskej Bystrice so svalovou dystrofiou, ktorá našla nový zmysel života, keď sa začala venovať športu. V Paraolympijskom centre v Kováčovej hráva stolný tenis. Vzhľadom na vzdialenosť tam môže chodiť len raz týždenne, preto túži mať vlastný stôl aj doma. Jej snom je dostať na paraolympiádu.

Nezastaviteľní
Chýba ešte 24 856,5 €

Nezastaviteľní

Nadácia Pontis

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka. Zmyslom projektu Nezastaviteľní je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a tým pomohli hendikepovaným.

Bicyklovanie rukami

Priamo na prvom evente v Tatrách si každý mohol vyskúšať najtypickejší šport hendikepovaných - jazdu na handbike. Svoje sily na trenažéri handbike si zmerali Nezastaviteľní Jakub s biatlonistom Pavlom Hurajtom. „Bolo to náročné, cítil som ruky už po 300 metroch. Skutočne každého, kto jazdí na handbike obdivujem," doplnil Pavol Hurajt. Dievčatám Kristíne a Barbore Hazúchovej išlo bicyklovanie rukami na výbornú, aj keď si poriadne zamakali. „Už po pár metroch som cítila všetky svaly na rukách, obdivujem ľudí, ktorí to robia. Je to úplne iný štýl športu, na aký sme zvyknutí," uzavrela Barbora Hazúchová.

Ambasádorom projektu je slovenský reper, youtuber a stand up komik Bekim Aziri, s ktorým osud zamával a ostal pripútaný na vozík. „Cením si ich, pretože chcú žiť naplno, aj keď im život napísal ťažký príbeh, ale ani handicap ich nezastaví. Sú to silní jedinci, ktorí sa nenechajú zlomiť, aktívne žijú a športujú," povedal Bekim.

Projekt, ktorý pomáha

Medzi tohtoročnými Nezastaviteľnými sú ľudia na vozíčku, s vrodenými vadami, ale aj nevidiaci alebo ľudia, ktorí prišli o končatiny v dôsledku úrazu či vážnej choroby. Najčastejším tohtoročným prianím sú handbike a elektrobicykle. Nezastaviteľným ale k pravidelným športovým aktivitám pomôžu aj goalballové lopty, monoski, skibob, športové vozíky na rugby či pingpongový stôl.

Projekt Nezastaviteľní počas štyroch rokov svojej existencie už pomohol 38 hendikepovaným ľuďom na Slovensku a v Českej republike. Vďaka špeciálnym športovým pomôckam v hodnote takmer 135 000 € sa tak mohli vrátiť k aktívnemu štýlu života. V roku 2016 prešlo Birell bránou 100 263 ľudí, v roku 2017 až 190 897 ľudí a v roku 2018 sa odhaduje viac ako 200 000 ľuďmi. „Nezastaviteľní sú dôkazom odhodlania aj ochoty pomáhať. Veď len vlani takmer 200-tisíc ľudí pomohlo Nezastaviteľným získať športové vybavenie za 51 237 €. Svojou aktivitou prispeli k tomu, aby mohli športovať a žiť aktívne aj tí, ktorí musia navyše prekonať aj nejaký hendikep. Dúfam, že tento rok bude záujem ešte väčší," komentuje podporu verejnosti Veronika Hořáková, marketingová manažérka značky Birell.