​Chystáte sa vysadiť ovocný strom, ale nie ste si istí, ako na to? Príďte si to s nami vyskúšať nanečisto. Najprv si všetko potrebné vysvetlíme a následne si pri sadení niekoľkých ovocných stromov všetko vyskúšate sami.

9. novembra od 9:30 h do 14:30 u nás v Sade u Harušťákov
Dozviete sa, čoho sa vyvarovať, ako vybrať vhodné miesto a vhodnú odrodu, čo urobiť preto, aby vami zasadený strom dobre prospieval, ako zabezpečiť strom pred nepriaznivými vplyvmi a ako by mala vyzerať následná starostlivosť v prvých rokoch života stromu. Okrem toho bude dostatok priestoru na všetky vaše otázky týkajúce sa výsadby, starých odrôd a starostlivosť o ovocné stromy. Odpovieme vám z našich skúseností, po minuloročnej výsadbe sa nám ujali takmer všetky z 65 vysadených stromov a kríkov. Už vieme ako ich obraňovať pred mrazom, suchom a pamlsnými ovečkami :-) Naučíte sa dôležitú zručnosť, ako sadiť stromy. Nezabudnite si teplé a nepremokavé oblečenie. Ohláste sa vopred, že prídete.

Pred návštevou si urobte malý kvíz o Bielych Karpatoch

Radostná práca
Chýba ešte 1 772,67 €

Radostná práca

Radostná práca

Z mesta na kopanice. Sad u Harušťákov začal minulý rok písať svoj príbeh. Od tej doby rastieme, okrem starých odrôd ovocných stromov pribudli aj ovečky. Tento rok nastal čas na spracovanie úrody. Pomôžte nám budovať komunitu, ktorá dostane jedinečné ovocné chute späť na náš stôl.

1. Viete ktorý živočíšny druh je spolu s orchideami, či ovocím pokladom Bielych Karpát?

a) jazvec
b) čmeliak
c) motýľ

2. Stačí jedno jablko denne a nebudete potrebovať lekára?

a) áno sú to len zdravé vitamíny
b) nie, potrebujete jedno vajce denne, aby ste mali dostatok proteinov
c) záleží na pôvode jablka, v šupke môžu byť pozostatky chemických postrekov

3. Čo myslíte, čo upcyklujeme?

a) staré ovocné stromy na mydelničky
b) ovčí hnoj premieňame na ovocie
c) vínové fľaše na dizajnové produkty

4. Z koľkých krajín už prišli pomáhať do Sadu u Harušťákov dobrovoľníci?

a) celá Višegrádska štvorka
b) hlavne Slováci a pár Čechov
c) štyri kontinenty, dvanásť krajín

Správne odpovede

1. c) Sú to vzácne motýle, napríklad jasoň červenooký alebo modráčik čiernoškvrnný. Existujú aj dravé druhy modráčikov, ktorých húsenice sa v mravenisku živia larvami jeho obyvateľov. Keď sa lúky na kopaniciach nekosia a zarastajú krovinami, motýle prichádzajú o vhodné prostredie pre svoj život. Preto sa naše občianske združenie stalo súčasťou väčšieho projektu, ktoré podporuje spásanie lúk ovcami či kozami. Keď prídete do Sadu u Harušťákov, nezabudnite si kôrku chleba pre nášho najväčšieho plyšáka – barana Filipa. Ostané ovce sú plaché, ale zvedavo si prezerajú návštevníkov z bezpečnej vzdialenosti. Pozor pod nohy, poctivo hnoja :-)

2. c) Jablká sú všeobecne druhou najviac postrekovanou plodinou z hľadiska množstva pesticídov, ktoré sa používajú na jednotku plochy. Väčšie množstvo pesticídov sa používa už len pri pestovaní viniča. (zdroj Staré sorty sú „in", Andrea Uherková, Bruno Jakubec) V našom Sade u Harušťákov sa preto zameriavame na prirodzenú ochranu stromov pred škodcami. Veríme, že nie je najdôležitejšie dosiahnuť rýchlo veľkú úrodu, ale investovať čas a námahu do stromov, ktoré sú dostatočne odolné proti škodcom. Nemusia rodiť každý rok. Napríklad toto leto čerpali dovolenku. Zaslúžia si ju, minulú sezónu sa lámali pod množstvom plodov.

3. a) Recyklácia je proces premeny odpadu na opakovane použiteľný materiál alebo produkt... Upcycling je na druhej strane veľmi špecifická forma recyklácie, ktorá premieňa odpad na kvalitný materiál alebo výrobok. Pri triedení odpadu sme v Sade u Harušťákov nazbierali priveľa vínových fliaš a rozhodli sme sa im vdýchnuť Druhý dych. Tak vznikla naša dizajnová značka, ktorá okrem pohárov, váz a karáf už kombinuje aj ovocné drevo a sklo v protype svietidla. Medzi najobľúbenejšie mydelničky patrí dlabaná z orechového dreva.

4. c) Okrem dobrovoľníkov zo všetkých kútov Slovenska ku nám chodia aj zahraniční hostia. Začali sme hosťovať cestovateľov minulé leto a postupne sa nám zapĺňa návštevná kniha. Mali sme už hostí z Yorkshiru aj zo Škótska, z Nemecka i Rakúska. Priletel k nám cez Viedeň Američan priamo z New Yorku a hosťovali sme aj Austrálčana, ktorý je na cestách už niekoľko rokov. Najviacej si rozumieme s ľuďmi, ktorí sa neboja práce, ale prekvapil nás pár dvadsaťročných Kataláncov. Obidvaja sú veslári, on dokonca bývalý reprezentant Španielska. Na ten kus roboty, ktorý urobili, sme len pozerali s otvorenými ústami :-) Austrália, USA, Guatemala, Kanada, Čína, Dánsko, UK, Poľsko, Slovensko, Nemecko, Rakúsko, Španielsko