Pred dverami máme jeseň, deti sa vrátili do škôlok a škôl a aj my v Ulite sme sa vrátili do „školského“ režimu. Je teda čas ohliadnuť sa, čo sa u nás počas leta dialo...

V júni sme oslávili Deň detí. Akciu otvorili tradične členovia tanečnej skupiny T.L.O.B., ktorí boli perfektní a hneď nás nainfikovali dobrou náladou a energiou. Tú energiu potrebovali najmä deti na zvládnutie stanovíšť s hrami a skúškami odvahy, ktoré pripravili dobrovoľníci a dobrovoľníčky zo spoločnosti bnt Attorneys-at-law. Deti na stanovištiach plnili rôzne úlohy - naučili sa narábať s rybárskym prútom, jazdili na kolobežke na prekážkovej dráhe, mohli si vyrobiť pestrofarebné náramky, trénovali si postreh, presnú mušku si preverili pri streľbe na terč alebo basketbalový kôš zahrali sa tiež na horolezcov pri lezení na prepravkovú vežu. Celú akciu sprevádzala hudba a dobrá nálada a obyvatelia sídliska mohli v príjemnej atmosfére stráviť tento deň spoločne. Do sídliskovej oslavy Dňa detí sa zapojilo 78 detí, ktoré neminula zaslúžená odmena. Už sa tešíme na podobne pestré a akčné popoludnie o rok.

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 1 677 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Najmenšie deti sa v komunitnom centre v júli týždeň usilovne pripravovali na nástup do školy. Letnej predškolskej prípravy sa tento rok zúčastnilo 7 detí. Spoločne sme počas tohto týždňa kreslili, strihali, aj chytali papierové ryby, naučili sa veľa o zvieratkách a ľudských zmysloch, hovorili sme o tom, ako sa zarábajú peniaze, aj sa hrali na obchod, zacvičili sme si, zaspievali a aj sme si každý deň pripravili spoločný olovrant. Odmenou pre deti za ich usilovnú prácu bol výlet do Bratislavskej ZOO.

Nezabudli sme však ani na staršie deti vo veku 10-13 rokov. Tie celý rok navštevovali skupinové klubové aktivity v komunitnom centre a každý týždeň spoznávali inú európsku krajinu - vyhľadávali o nej zaujímavosti, učili sa základné slová alebo ochutnali nejakú špecialitu - až kým „precestovali“ celú Európu. V lete sme pre 8 detí pripravili výlet na 4 dni do Banskej Štiavnice. Tu si pozreli bane, kalváriu, aj sa okúpali v tajchu. Užili si tiež veľa smiechu i dôverných rozhovorov. Tieto výlety sú veľkou motiváciou pre deti a ešte dlho rozprávajú ostatným svoje zážitky. Pre nás v Ulite je to zas príležitosť spoznať deti aj v inom prostredí ako na sídlisku a upevniť vzťahy a vzájomnú dôveru, ktoré sú pre našu prácu kľúčové.

Počas celého leta sme sa dvakrát do týždňa stretávali s deťmi v zabehnutých časoch v rámci služieb terénnej sociálnej práce. Mali sme takto vyše 600 kontaktov s 95 deťmi a 31 dospelými zo sídliska. Hrali sme sa, športovali spolu, pomáhali ustáť životné zmeny a starosti. Toto leto nám akútne chýbali dobrovoľníci, ale pomoc pri požičiavaní voľnočasového materiálu a hier deťom ponúkla jedna mamička zo sídliska, za čo sme jej veľmi vďační.

S letom sme sa spolu s deťmi s rozlúčili v prírode. S mladšími sme si boli opekať na Kolibe, so staršími sme boli stanovať a zažili kopu dobrodružstiev, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Vziať si všetky veci na chrbát a šlapať do kopca bolo náročné, ale zvládli sme to. Spoločne sme si pripravili jedlo v prírode, hrali korytnačí futbal po tme, zažili neočakávanú nočnú hru odvahy, vyskúšali bobovú dráhu a na záver si užili výhľad z lanovky.

Leto opäť odišlo rýchlo, ale veríme, že zážitky, ktoré si deti počas neho s nami odžili, im zostanú. Naše pravidelné aktivity a akcie na sídlisku aj mimo neho môžeme celoročne udržať práve vďaka Vašim darom, ktoré pomôžu „zaplátať diery“ pri výdavkoch, ktoré nepokryje podpora samosprávy alebo financie z grantových programov. Ďakujeme preto za tento pestrý letný program aj Vám!