V druhú májovú sobotu sa na Partizánskej lúke v Bratislave, vďaka OZ Nepočujúce Dieťa, stretlo veľa dobrých ľudí s veľkým srdcom. Umelci, 12 celebrít, vyše 50 dobrovoľníkov a viac ako 600 návštevníkov, ktorých spojil jeden cieľ: aby bolo počuť o deťoch s poruchou sluchu.

Restaurant day v podaní OZ Nepočujúce Dieťa na podujatí Počúvaj svet novými zmyslami dal malým aj veľkým návštevníkom možnosť dozvedieť sa nové informácie o poruche sluchu a pri tom sa zabaviť, pochutiť si a prispieť v zbierke na pomoc rodinám s deťmi s poruchou sluchu.

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom
Chýba ešte 7 027,86 €

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom

NepocujuceDieta.sk

Pre nepočujúce deti je v stávke veľa - ak nikdy nepočuli, bude pre ne skoro nemožné vedieť hovoriť či čítať s porozumením. Celý počujúci svet im ostane zatvorený. Nemusí to tak byť. Pomôžme ich rodičom, aby s nimi vedeli komunikovať a pomôcť im včas.

O svoje dojmy sa s nami podelili návštevníci: “Už zhora sme zazreli farebné hemženie, kopu malých aj veľkých ľudkov. Ako sme s deťmi zostupovali nižšie, čosi nás nútilo spomaliť. Opatrne a na špičkách pristúpiť bližšie a zladiť sa s hemžiacimi. Pretrhla sa nitka každodennosti, milé dobrovoľníčky s farebnými uškami nás vtiahli do čarovného sveta.”

Podujatie už tradične otvorili umelci z Musica Medica. Deti do tajov cirkusového umenia zasvätil Cirkus Kus. Na lúke sme pre deti pripravili stanovištia, kde sa zábavnou formou dozvedeli, čo znamená nepočuť a ako sa dá rozprávať rukami. Za body získané z viacerých stanovíšť ich čakala sladká odmena. Dospelí si mohli prezrieť výstavu fotografií s posunkujúcimi slovenskými osobnosťami a naučiť sa základné posunky v dielni pre dospelých. Lekárka Lenka merala sluch a rozdávala dobré rady v profesionálne vybavenom sluchobuse. V tom istom čase, na veľkú radosť divákov, manželia Kemkovci skúšali, aké je to nepočuť.

“Decká vyrábali hrkálky, hrali pexeso, počúvali rozprávku o troch prasiatkach. Fakt všetkými zmyslami. Vietor pošteklil líca, oči hltali posunky, ruky lepili nálepky a ústa sa, ako inak, pripravovali na riadnu dávku koláčov. Bolo to milé, smiešne aj dojímavé, vidieť ich ako sa učia dorozumievať rukami. Odhodlaní a sústredení si zažili, ako sa to dá, keď sa chce.”

Aj keď to chvíľami vyzeralo, že bude celá akcia "odviata vetrom", nakoniec aj napriek chladnejšiemu počasiu všetko dopadlo na výbornú: v zbierke sa vyzbieralo krásnych 1085,40 €, deti boli usmiate od ucha k uchu, dospeli návštevníci o niečo múdrejší a všetci, ktorí akciu pripravovali a pomáhali pri jej úspešnej realizácii spokojní, že prispeli k dobrej veci.

Krásny deň zakončilo cirkusové predstavenie a koncert zboru Chamber Choir s veľkým srdcom, ktorý zaspieval našu "hymnu", pieseň otca pre syna s poruchou sluchu "Si perfektný".

Ďakujeme vám všetkým, ktorí sme sa na tomto neslýchanom mieste stretli. Boli ste perfektní! :-)

Pre vás, ktorí ste sa k nám nemohli pridať na Partizánskej lúke, máme pripravený špeciálny darček. Ešte pár dní máte jedinečnú príležitosť prispieť do zbierky cez Dobrú krajinu a získať virtuálny neslýchaný koláčik. Ďakujeme ;-)