Začiatkom februára sa nám a mladým ľuďom navštevujúcim KC Kopčany splnil taký malý zimný sen... Boli sme sa v Terchovej lyžovať! :)

Počas kampane Giving Tuesday sme si predsavzali, že deckám "zo štvrtkovej skupiny", to znamená mladým vo veku 13-20 rokov, pripravíme aspoň takú super chatu, akú sme zažili v lete s mladšími deťmi. Vlastne nepripravíme ju my pre nich, ale pripravíme si ju spoločne. Veď sú už veľkí, internet majú zvládnutý pomaly lepšie, než my, tak prečo by sme mali organizovať všetko iba my? :) Našim cieľom je viesť deti a mladých ľudí, s ktorými pracujeme, k tomu, aby rozvíjali svoje zručnosti a schopnosti, ktoré im pomôžu zvládať rôzne životné situácie- nie robiť všetko za nich. A tak sme sa rozhodli tento výlet nastaviť v štýle participácie.

Naši štedrí sponzori z Rotary Clubu Bratislava sa rozhodli nám tiež v organizovaní lyžovačky pomôcť a zabezpečili nám ubytovanie, v rámci ktorého sme mali aj skipasy, a tiež požičovňu lyží a lyžiarskeho inštruktora na dva dni. Ostatné ale bolo na deckách. Naplánovali celú cestu, aj s prestupom v Žiline a boli tiež dopredu kúpiť lístky, aby sme boli pripravení v deň odjazdu bez problémov vyraziť.

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 2 000 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.


Počas prípravných stretnutí sme tiež spolu vymýšľali ostatné veci okolo "chaty"- Aký budeme mať program pomimo lyžovania? Čo a kde budeme jesť? Kam sa dá ísť v Terchovej a okolí na výlet? Tak isto sme spoločne aj pozháňali lyžiarsku výbavu, ako oteplovačky, lyžiarske okuliare a rukavice, keďže nie všetci už lyžovali a mali tieto veci doma. A super výlet sa mohol začať!

Cesta bola zábavná, naučili sme sa od mladých pesničky, ktoré teraz "fičia", porozprávali sme sa o rôznych témach a baby si vo vlaku spravili príjemný kozmetický kútik. Hneď prvý večer decká vybehli sa sánkovať, veď odolať snehu ešte pár hodín do rána, by bol veľký problém. :)


Na druhý deň sme išli na to. Z niektorých bolo cítiť trochu nervozity, veď mali prvý krát stáť na lyžiach, takže sa niet čo čudovať. Našťastie personál v požičovni, aj samotná inštruktorka boli veľmi milí. Inštruktorka Patrícia mala k deťom veľmi dobrý, empatický a trpezlivý prístup. Vďaka nemu boli všetci už prvý deň schopní sami zlyžovať svah a vyjsť bez problémov na vleku až hore.

Ďalšie dni sme pôvodne rozmýšľali aj nad oddychom od lyžovania a výletom po okolí, ale decká lyžovanie tak chytilo, že by na svahu pomaly radi aj nocovali. Tretí deň sme naozaj boli na svahu celý deň- dokonca aj počas nočného lyžovania. A štvrtý deň? Síce začalo mrholiť, ale to mládež aj tak neodradilo, nasadili lyže a jazdili, kým sa len dalo. Nakoniec sme sa poobede predsalen vybrali na zaslúžený oddych do blízkeho wellnessu. Tam si deti opäť zažili niečo nové- v podobe sauny (a následného skákania do snehu, čo bola veľká sranda :) ), aj niečo už poznané, ale vždy príjemné- vírivku a plavecký bazén.Večer ešte mládež čakalo vytúžené prekvapko, ktorého sa nevedeli dočkať po celý čas výletu- nočná hra. Hrdina Terchovej Jánošík si pre nich pripravil niekoľko úloh, vďaka ktorým deti spoznali reálie dedinky a okolia a vyšplhali sa až na sochu samotného zbojníka. Tam dostali zaslúženú odmenu v podobe palaciniek a všetci sme sa spolu zbobovali až dole do dediny.

No a ani sme sa nenazdali, nastal piaty deň, a teda deň odchodu. Všetci sme sa zhodli, že by sme kľudne ostali ešte týždeň. Nechceme preháňať, ale výlet to bol naozaj taký parádny, ako sme si vysnívali :) Ešte dva týždne po ňom sme si nostalgicky pozerali fotky a videá a spomínali na zábavné príhody. Mali sme výborné zloženie účastníkov zájazdu a teda aj výbornú atmosféru. Už sa tešíme na budúci rok!

Za to, že nám pomohli zažiť týchto krásnych 5 dní, počas ktorých sa deti naučili veľmi dobre lyžovať a majú tak zážitok na celý život, veľmi pekne ďakujeme všetkým darcom, ktorí nám prispeli na Dobrej krajine, a to najmä počas posledného #GivingTuesday, a už spomínanému Rotary Clubu Bratislava.