Čo si na nás Oravcoch vážim? Určite našu pracovitosť a odvahu mať veľkú rodinu. Viem, že niektorí budú oponovať a namietať, že mať dnes veľkú rodinu je hotové ekonomické šialenstvo. Áno, v meste to je takmer nepredstaviteľné, ale dedina prináša veľa príležitostí. Ponúkam Vám krátky príbeh života oravskej rodinky, ktorá to nemá ľahké, napriek tomu v nej nájdete veľa lásky, túžby po živote a tak trocha romantiky :-)

O 4.30 ráno sú už Michal a Evka, rodičia 8 detí z malej oravskej dedinky dávno hore. Michal podojil kozičku, kravičku, dal najesť sliepkam, morkám, husiam, prasiatku, zajacom a kráča hore kopcom do lesa. Pracuje ako lesný robotník pri sťahovaní dreva.

Evka ráno varí obrovský hrniec fazuľovej polievky. O 5.30 musí zobudiť Janku a malú Evku, ktoré sa narodili s mozgovou obrnou. Sú to dve malé slniečka, ktoré sa nehýbu, ale dokážu dať veľa radosti a lásky. Obe kŕmi špeciálnou sondou a myslí na to, čo všetko ju dnes čaká. Za chvíľku už beží ku mesačnej Anetke, ktorá ani túto noc poriadne nespala. Nakojí ju, prebalí a poprosí najstaršieho syna Jána, aby ju nachvíľku zobral. Ďalší syn Peter sa akurát vracia z nákupu. Zachýbala ešte múka, dnes sa budú robiť šišky.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 281,63 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Ešte že je v dome aj Evkina svokra a stará mama Hanka, ktorá dnes Evke pomôže. Evka chce dnes stihnúť predpísať lieky a zájsť do obchodu v Námestove. Nasadne do auta a ponáhľa sa, dcére Jarke chce kúpiť v second hande šaty na karneval v škôlke. Syn Peťo jej rýchlo pomôže povytŕhať v záhrade zeleninu, ktorú v Námestove predajú odberateľom, ktorých im pomohla nájsť OZ Misia mladých. Nazbierali tekvice, cukety, cesnak, špenát a cviklu. Viac ako 40 kg.

Hneď ako sa vrátia z Námestova, Evka pomôže svokre dopiecť šišky. Medzičasom kojí a prebaľuje slniečka Janku a Evku. Poobede idú s Jankom a Peťom do hory na čučoriedky. Jednu časť chcú predať a z druhej časti urobia džem, ten sa počas dlhej oravskej zimy veru zíde. Pri deťoch je svokra a o druhej sa z hory vracia aj manžel Michal. Čučoriedok je toho roku akosi pomenej, možno kvôli tým výkyvom počasia, tak Evka a jej dvaja synovia musia o to rýchlejšie zbierať. Chce sa vrátiť čím skôr, aby malá dlho neplakala.

Michal dnes zabíja brojlere, v stajničke vedľa prasiatka ich mal viac ako 25. Pri toľkých hladných krkoch sa však zjedia raz dva. Spolu s chlapcami ich doma šklbú. Nikto nefrfle. Ani nevedia, ako im to ubehne a už je večer. Celý kolotoč s deťmi nanovo. Michal ešte musí ísť ku zvieratám. Evka do neskorého večera zavára. V hlave myslí na nedeľu, kedy si viac oddýchne. Dohodli sa, že si na dvore uvaria guľáš a zahrajú si bedmintom. Keď si ľahnú s Michalom do postele, ich najväčšia túžba je dosýta sa vyspať. Zajtra ich čaká ďalší náročný deň....

(mená sú v príbehu pozmenené)

Ďakujeme, že Vašimi príspevkami pomáhate rásť oravským rodinám v náročných životných situáciách.

Anton Michalica, predseda OZ Misia mladých

Vypestovaná zelenina od rodín (aj rodiny z príbehu) zapojených do projektu Oravská zelenina.