Školský rok sa skončil, deti dostali vysvedčenia a nastal čas zaslúženého oddychu po celoročnej práci. Za ich snahu sme sa rozhodli aj my ich odmeniť a začať prázdniny spolu na víkendovom pobyte v Hornej Súči. Deti sa už celé mesiace chystali a nevedeli sa dočkať. V deň, keď dostali vysvedčenie rýchlo utekali ku nám do Ulity s pobalenými kuframi, aby sme sa mohli vybrať na vlakovú stanicu, kde naše dobrodružstvo mohlo začať.

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 1 677 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Cesta bola dlhá, s niekoľkými prestupmi, ale deti si užívali cestu, šantili sa, smiali sa a tešili sa, že nachvíľku odídu z každodennosti. Po niekoľkých hodinách sme dorazili na miesto, kde sme sa ubytovali v starej škôlke uprostred nádhernej prírody. Deťom sa páčilo aj to, že namiesto klasických izieb s posteľami si mohli sami poukladať na zem matrace. Po krátkom predstavení programu a pravidiel sme sa pustili do prípravy ohniska a večere. Večera bola super. Opekali sme si, sedeli pri ohni a rozprávali sa. Po večeri nás zabávali mladší chlapci svojimi improvizáciami, ktoré sa im naozaj vydarili. Popritom starší pripravovali nočnú hru pre tých menších. Nočnú hru nakoniec úspešne zvládli všetky deti a užili si príjemný pocit z malého strašenia :)

Tento vysvedčkový deň sme ukončili prípitkom z detského šampanského a kým sa menšie deti začali pripravovať na spánok, so staršími sme ešte absolvovali nočnú prechádzku v okolitom lese. Totižto okrem detí vo veku 10-14 rokov sa na chatu vybrali aj 4 starší mladí ľudia. Títo okrem zaslúženého oddychu mali na chate aj inú prácu. Už za chvíľku totiž odchádzajú do Talianska na medzinárodnú výmenu mládeže, kde budú reprezentovať Slovensko. Na chate ešte mali kopec roboty s prípravou. Mali si pripraviť predstavenie na talentovú show, vymyslieť akým národným jedlom ponúknu ostatných účastníkov výmeny, čo povedia o Bratislave a o sebe. Pre väčšinu z nich to bude prvý krát pri mori a prvý krát, kedy sa stretnú s mladými ľuďmi v ich veku z 8 rozličných krajín.

Na chate nám pomáhali, okrem vlastnej prípravy, aj s tvorením programu pre mladšie deti, a sem tam s ich usmernením a strážením. Druhý deň sa práve táto staršia skupina pustila do nacvičovania tieňového divadelného predstavenia, ktoré neskôr večer predviedli mladším. Kým starší nacvičovali, mladší sa vybrali na výlet do okolitej prírody. Poobede si mohli vytvárať masky a hrať sa s padákom, či zápasiť v matracovni :) Večer si mohli ešte pomeriť svoje sily s pracovníčkami v rámci večernej hry a okrem toho si zahrali futbal aj s miestnymi mladými ľuďmi. Večer takmer všetci zaspali pri spoločnom sledovaní filmu.

Ani sme sa nenazdali a už tu bol čas odchodu. Cestou domov sme sa zastavili ešte v Trenčíne a navštívili miestny hrad. Cesta domov potom už utiekla veľmi rýchlo. Napriek menším konfliktom sme zhodnotili, že stále má zmysel s deťmi odchádzať aj mimo Bratislavy. Nielenže strávia istý čas v prírode, ale môžu si vyskúšať aj nové role v partii, oddýchnuť si od problémov, ktoré ich čakajú v bežnom živote. Snáď sa nám podarí niečo podobné zrealizovať aj budúci rok.

Za to, že sme mohli realizovať tento výlet vďačíme našim donorom: Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis, Miestnemu úradu Petržalka, Jurajovi Š., Dobrej krajine a International Women's Club of Bratislava.