Téma korona vírusu na nás vyskakuje z každej strany, je ako otravný komár, ktorého sa nevieme zbaviť. Stala sa súčasťou našich životov a nikto sa nás nepýtal či o to stojíme. Ovplyvnila aj život u nás v IPčku. Pýtate sa ako?

Na našej internetovej poradni IPčko.sk bolo v súvislosti s COVID – 19 doposiaľ viac ako 662 chatov, v ktorých bolo minimálne raz spomenuté slovo „korona", „corona", „COVID – 19", atď. a zároveň majú chaty s touto tematikou rastúci trend. Mladí ľudia sa na našich poradcov obracajú s obavami a strachom o vlastnú budúcnosť, no aj o budúcnosť tých, ktorých majú radi.

„Začínam pociťovať nekontrolovateľný strach a stres. Ja na rozdiel od iných nemôžem zostať doma, ani mať homeoffice. V mojom meste sú už tiež potvrdené prípady a vieme, že to bude pribúdať. Toto všetko vo mne vyvoláva neskutočný stres, z ktorého mi je fyzicky zle. Nemám strach o seba, mám strach o svoju rodinu a o svojich blízkych." (príspevok v online komunite našich klientov z IPčko.sk)

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 15 823,1 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Prítomnosť korona vírusu v našej krajine prežíva a vníma každý inak. Nikde nie je dané a nikto ani nemá právo nám kázať o tom, ako sa máme v tejto súvislosti cítiť. Je potrebné uvedomiť si, že ide o neprirodzenú, „nenormálnu" situáciu a teda reakcie ľudí, ktoré sa nám môžu zdať ako nenormálne sú vlastne úplne v poriadku a sú prirodzené.

„Príde mi divné nosiť rúško, alebo šál."

„Je v poriadku, že Ti to príde divné. Je to nový stav, nová situácia, ktorú si vo svojom živote doposiaľ nezažila, nie si na to zvyknutá. Horšie by bolo, keby Ti nosenie rúška prišlo prirodzené a normálne." (úryvok z poradenského rozhovoru na IPčko.sk)

Obracajú sa na nás aj mladí ľudia, ktorí sami alebo ich príbuzní či známi čakajú na výsledky testov COVID – 19. Pamätáte si ako ste sa cítili pri čakaní na výsledky nejakého testu – akéhokoľvek? Či ide o písomku v škole, tehotenský test, IQ teste, test na nejaké ochorenie, čakanie na výsledky v nás vyvolávajú neistou, strach, napätie. Pri čakaní na výsledky testov na korona vírus sú tieto pocity ešte intenzívnejšie a silnejšie. Ide o ochorenie, ktoré je momentálne najdiskutovanejšou témou celého sveta. Často tiež býva spojené so sebaoviňovaním a otázkou „Čo sa dalo spraviť aby sa to nestalo?". Tieto pocity a myšlienky sú v tejto situácií úplne prirodzené. Aj preto štát zriadil info linky (0800 22 12 34), kde sa môžu ľudia informovať o postupe pri príznakoch, priebehu liečby a podobne.

V súvislosti s opatreniami vlády sa na našu online linku dôvery obracajú aj tí, ktorým terapeuti museli zrušiť pravidelné stretnutia.

„Bez mojej terapeutky to tak dlho nevydržím."

„Všade samá korona, ale ja mám aj iné starosti a trápenia."

(úryvky z rozhovorov na IPčko.sk)

Tento druh poskytovania pomoci sa obmedzil, čo spôsobilo obrovský nápor nových klientov na linky dôvery. U nás na IPčko.sk a rovnako aj na Dobrej linke (linka dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením) to „vyzváňa" naozaj od 7,00 do polnoci. Rovnako intenzívne intervenujeme aj v online komunitách a na diskusných fórach, kde sa tiež objavuje téma korona vírusu. Neustále sa snažíme poskytovať mladým ľuďom odborné poradenstvo, byť tu pre nich v časoch, kedy to najviac potrebujú. No je to náročné aj pre nás, pre našich poradcov. Vyznie to možno kruto, ale nechceme dostať kvantitu nad kvalitu. Nechceme poľaviť z kvality našich služieb, našou snahou je aby mladí ľudia, ktorí nás kontaktujú zažili pocit prijatia, podpory a mohli sa v dôvernom rozhovore porozprávať s vyškoleným odborníkom o tom čo ich trápi a čo prežívajú. Je preto nevyhnutné aby aj naši poradcovia dostávali neustálu podporu a mali možnosť okamžitých odborných konzultácií s koordinátorkami poradne.

Prvé kroky k dosiahnutiu tohto cieľa sme už uskutočnili. Navýšili sme naše personálne kapacity a zintenzívnili sme individuálne supervízie pre našich poradcov.

Dospeli sme však do bodu, kedy už aj my sami ťaháme z posledného a to najmä z finančného hľadiska. Milí priatelia, potrebujeme Vašu pomoc! Podporte nás prosím finančným darom, aby sme aj naďalej mohli plnohodnotne, odborne a bezplatne pomáhať mladým ľuďom, ktorí často nemajú inú možnosť ako obrátiť sa na linku dôvery.

Aktuálna situácia zasiahla nás všetkých a týka sa každého jedného z nás. Uvedomili sme si, že niekedy stačí milé slovo, povzbudenie, istota, že v tom nie sme sami a hneď je nám o čosi lepšie a ľahšie.

A preto sme vytvorili kampaň #DAMETO

V krátkosti to znamená – „ZAPOJ SA – NAPÍŠ TO – POŠLI TO – DÁME TO"

„Koronačas" môže byť aj priestor na viac solidárnosti, vzájomnej podpory a pomoci. Našim cieľom je rozšíriť medzi ľudí milé a povzbudivé slová. Ukázať im, že sme v tom spolu, že na nich myslíme.

Je to veľmi jednoduché: napíšte svojim kamarátom, blízkym, známym, spolužiakom,....komukoľvek, koho máte v telefónom zozname, či vo „friendliste" na sociálnych sieťach. Ideálne aj takým, s ktorými ste neboli dlhšie v kontakte. Napíšte im povzbudivé slová, že na nich myslíte a spýtajte sa ako tieto dni zvládajú, prípadne či nepotrebujú s niečím pomôcť. Povzbuďte ich, že spoločne to zvládneme.

Veríme, že sa tým vytvorí tzv. reťazová reakcia povzbudivých správ, ktoré nám aspoň trochu spríjemnia tieto ťažké dni a dodajú nám nádej, že SPOLU TO DÁME!