Musíme sa priznať, že to máme u nás v neziskovke veľmi ťažké. S usilovnými kolegyňami, mladými a energickými, je ťažké udržať pracovné tempo. Pracujú od svitu do mrku, idú si za svojim a odvedú vždy dobrú prácu. Pozitívne je, že nám za svoju prácu nezasielajú faktúru, a že sú ich tisíce. Áno, našimi kolegyňami sú včely a dovoľte, aby sme vám predstavili projekt Včelí kRaj.

Máme to v génoch
Pri včelách som bol od detstva. Môj otec bol včelár aj starý otec bol včelár. Starký začal už v roku 1954, otec pár rokov po ňom. Pri ňom som pochopil, aké to je, keď práca je vášňou. So včelami sa pracovalo, o včelách sa rozprávalo. Tie rozhovory ma nudili a práca s tými čo raz uštipnú a raz nie ma tiež nebavila. Preto som svoju energiu investoval do krútenia kľuky na medomete, odviečkovania plástov plných agátového medu a dávania pozor, aby tečúci med nepretiekol z vedra. A samozrejme ochutnávania medu :). To všetko sa dialo v medárni, kde tých včiel bolo podstatne menej.
Ako stúpal môj vek a klesali otcove sily, zapájal som sa viac a viac, až padlo rozhodnutie kúpiť si vlastnú kombinézu. Na včely sme dvaja, vniká značka MEDveď a med už nedávame do výkupu, ale predávame priamo zákazníkom. A v tomto bode sa to začalo.

Manžel včely je čmeliak. Alebo?
Naša značka MEDveď si získala zákazníkov po Slovensku. Spolu so zákazníkmi pribúdali otázky. Otázky hlavne o našej práci, kvalite a pôvode medu. A otázky sme si začali klásť aj my. Prečo ľudia nevedia odpovede na tieto otázky? Preto, lebo ich to nemal kto naučiť. Na Slovensku je systém vzdelávania nových odborníkov, ale kto vzdeláva širokú verejnosť? A toto je dôvod, prečo vzniká....

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

... projekt Včelí kRaj
Vytvárať priateľstvá medzi včelami a ľuďmi. To je našim cieľom. Vzdelávať širokú verejnosť o nezastupiteľnom význame opeľovania, o dôležitosti opeľovačov pre krajinu a pre človeka.
Na polosamote v Kokave nad Rimavicou – Liešnici, prevádzkujeme prvú vzdelávaciu včelnicu. Miesto, kde zážitkovou formou môžete nad otvoreným úľom spoznávať fascinujúci život včiel a v niektorých prípadoch aj prekonať strach z neznámeho.


Malí aj veľkí, laici i odborníci
Vzdelávacia včelnica je otvorená pre každého. Prinášame program pre škôlky, školy a univerzity, vzdelávame širokú verejnosť a robíme akcie pre verejnosť odbornú. Nie každý sa ale vie dostaviť ku nám. Vtedy vycestujeme do škôl po Slovensku. Stretnúť nás môžete aj na folklórnych, hudobných a kultúrnych festivaloch, alebo konferenciách.

Kto je za projektom?
Autorom projektu je David Turčáni (včelár a environmentalista) a Soňa Keresztesová (krajinná architektka a včelárka) s dobrovoľníckou pomocou Veroniky Keresztesovej.

O našich pripravovaných aktivitách v roku 2016 sa dočítate v ďalšom článku.

David Turčáni, autor projektu Včelí kRaj

https://www.dobrakrajina.sk/sk/projekt/vcelia-kraj...