​#GivingTuesdayNow je reakciou na nečakanú potrebu vyvolanú celosvetovou pandémiou vírusu COVID-19. V tento deň, máte šancu podporiť komunity a iniciatívy a spraviť pozitívnu zmenu i v tak ťažkom období, akým je korona kríza.

Jeden príbeh za všetky. Predstavte si, že ste slobodná matka dvoch detí žijúca v mestskej ubytovni a Váš mesačný príjem je približne 350 Eur. Každý mesiac z toho musíte zaplatiť polovicu na nájom a zabezpečiť celej rodine základné potreby. Nie je to ľahké, ale s občasnou pomocou od širšej rodiny to dáte. Zrazu ale príde deň, keď Vám zamestnávateľ zavolá, že na druhý deň už nemusíte chodiť do práce, lebo prevádzka kde pracujete, je v dôsledku preventívnych opatrení do odvolania zatvorená. Keďže ste boli zamestnaná brigádne, nevzniká Vám nárok na OČR, PN ani na dávku v nezamestnanosti, finančné rezervy nemáte. Jediný príjem, ktorý vám zostal je suma 2x 24,95 eur v podobe rodinných prídavkov. Začnete teda zvažovať, či máte najskôr zrušiť internet, ktorý používajú deti na komunikáciu so školou, skúsiť napísať žiadosť o posunutie úhrady nájomného alebo si od niekoho požičať peniaze, aby ste mali z čoho zaplatiť najbližší nákup v potravinách.

Uvedomujeme si, že takto vyzerá príbeh mnohých rodín v súčasnej situácii na Slovensku. My takýchto príbehov počúvame teraz oveľa viac ako pred "koronou" a spoločne s tými, ktorí ich žijú, sa snažíme nájsť najlepšie riešenia. Prežívame spolu malé úspechy aj občasné pocity bezmocnosti. A aj keď vieme, že nedokážeme pomôcť všetkým, chceli by sme urobiť čo najviac aspoň pre "naše" rodiny na petržalskom sídlisku Kopčany.

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 2 000 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Aktivity u nás v komunitnom centre teraz vyzerajú inak - poradenskú prácu robíme hlavne formou individuálnych konzultácii, distribuujeme potraviny, hygienické potreby a oblečenie. Už od zatvorenia nášho klubu v marci sme spustili pravidelné online služby pre mládež, ktoré sú využívané ako poradenstvo, trávenie voľného času aj na pomoc so školskými úlohami. Tak ako vo všetkých iných profesiách, ani my nedokážeme vykonávať našu prácu zadarmo. Preto sa snažíme zohnať financie na to, aby sme dokázali toto fungovanie udržať a aj po uvoľnení krízových opatrení ďalej flexibilne reagovať na vynárajúce sa situácie.

Budeme vďační za Vašu podporu a zdieľanie. Keďže sme zvyknutí na každodenné výzvy, rozhodli sme sa zapojiť aj do "výzvy 55" a budeme radi, keď sa k nám pridáte. Viac o výzve nájdete na Instagrame Ulity: @Ulita.sk

Ďakujeme.