Viete, čo má spoločné Róm a Gadžo? Jednoznačne chuť sa zabávať! Príďte sa presvedčiť na vlastné oči a uši na multižánrový festival rómskej kultúry – Cigánsky bašavel, v sobotu 24. augusta. Čaká Vás spev, hudba, tanec a nefalšovaná rómska zábava!

Aj tento august sa budete môcť presvedčiť o tom, čo sa stane, ak sa rozhodnete podporiť rómske dieťa! Mládež z Divých makov pod vedením primášky Barbory Botošovej Vám predvedie virtuózny multižánrový galaprogram nabitý rómskou energiou!

Šanca pre talentované rómske deti
Chýba ešte 5 025 €

Šanca pre talentované rómske deti

Divé maky

Veríme, že všetky deti by mali mať prístup k vzdelaniu, pretože práve vedomosti im dávajú možnosť zmeniť svoju budúcnosť.

Festival oslavuje svoje 10. výročie! Program bude preto nabitý kvalitnými domácimi aj zahraničnými umelcami a sprievodnými aktivitami už od 14:00. Bohatý galaprogram, na ktorom sa predvedú naše talentované divé "máčiky", začne o 20:00.

Zo zahraničných rómskych kapiel sa môžete tešiť na dve maďarské kapely, živelných muzikantov Besh o Drom, a tradičnú rómsku kapelu Etnorom. Zo susednej ČR nám príde svoje umenie predviesť Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa. Domácu scénu budú reprezentovať Mamuko Berci, Pokošovci a hudobno – tanečný folklórny súbor Romano Jilo.

Od gastronómie cez remeselné dielne, až po kurz rómskeho jazyka? Stihnete všetko, na čo máte chuť

Sprievodný program Cigánskeho bašavelu bude skutočne pestrý. Priučíte sa, ako sa vyrábajú dekorácie v tradičnej kováčskej dielni. Na pamiatku si budete môcť zakúpiť výrobky od rómskych aj nerómskych remeselníkov a predajcov handmade výrobkov, z ktorých výťažok poputuje na podporu talentovaných detí z Divých makov. Svojho tvorivého ducha budete môcť rozvíjať aj na kurze keramiky, alebo vo vtipnom fotokútiku s rómskymi krojmi a dekoráciami.

Pre záujemcov o hlbšie preniknutie do rómskej duše a kultúry si pripravila naša sesterská organizácia Eduma niekoľko aktivít. Kurz rómskeho jazyka s profesionálnou mentorkou, či rozprávanie zaujímavých životných príbehov prostredníctvom živých kníh- našich detí z Divých makov- v stánku Živá knižnica. Zaujímavosťou bude aj virtuálna realitana tému „Život v koži Róma". Ak sa Vaše deti radi vzdelávajú a zároveň chcú zažiť veľa zábavy, nemali by vynechať literárne šantenie so známym hudobníkom, humoristom a spisovateľom Braňom Jobusom.

Ak počas festivalu vyhladnete, budete mať viacero možností. Okrem tradičných fastfoodových stánkov môžete ochutnať jedlo v Cigánskej krčme, ktorá si Vás získa pravými rómskymi špecialitami. Zážitok z jedla Vám budú spríjemňovať ďalší hudobníci a tanečníci na malom stage-i.

Program pre najmenších nesmie chýbať!

Samozrejme, nezabudli sme ani na Vaše ratolesti! Zabaví ich cirkusový workshop CirkusKus, tvorivé dielničky, detský kútik, skákací hrad, herňa so spoločenskými hrami či maľovanie na tvár. Staršie deti a dospelí plní enegrie si budú môcť s pomocou cyklopohonu vyrobiť cukrovú vatu, vyskúšať

si výrobu čeleniek, tutu sukní a lapačov snov.Na festivale si budete môcť pozrieť, ako sa vyrábajú dekorácie v tradičnej kováčskej dielni. Na pamiatku si budete môcť zakúpiť výrobky od rómskych aj nerómskych remeselníkov a predajcov handmade výrobkov, z ktorých výťažok poputuje na podporu talentovaných detí z Divých makov.

Kto sú deti z Divých makov?

Rómske deti sú v našej spoločnosti často vnímané s predsudkami. To z nich robí krehké kvietky ako divý mak. Často sa však stáva, že sa ešte v mladom veku „zlomia", lebo im nik nedá šancu na pokojný a šťastný život, v ktorom sa môžu realizovať a rozvíjať.

Našej organizácií sa prostredníctvom Cigánskeho bašavelu darí každý rok dokázať, že podpora vďaka darcom mení týmto deťom život, a dáva im príležitosť dokázať, že sú mimoriadne úspešné a talentované.

Na Bašaveli uvidíte talenty, ktoré mali príležitosť, a hlavne vnútornú silu zabojovať o svoju šancu. Nehovoríme však o deťoch, ktoré rozvíjajú svoje záujmy len tak pre zábavu. Hovoríme o mladých ľuďoch, ktorí chodia na konzervatóriá, vysoké školy či do zahraničia, a vďaka svojej húževnatosti majú možnosti, o ktorých by sa im v bežnom živote ani nesnívalo.

Spoločne sa podieľame na šťastí Divých makov!

Mohlo by sa zdať, že tieto deti sú tam kde sú, len vďaka svojmu talentu a podpore združenia Divé maky. To by však nikdy nebolo možné! Ruku k dielu prikladajú aj naši mentori, darcovia, a ľudia, ktorí nás podporujú účasťou na aktivitách či podujatiach, akou je Cigánsky bašavel! My všetci sme tí, ktorí máme v rukách možnosť zmeniť mladé životy.

Rozširujeme kruhy talentov, ktoré si hľadajú darcov!

Cieľom Bašavelu je nielen pokochať sa talentami detí zaradených v našom programe, ale zároveň Vám chceme predstaviť nové tváre, ktoré sme nedávno prijali do nášho združenia, a hľadajú si svojich darcov. Veríme, že si medzi Vami nájdu ochrancov, ktorí im umožnia študovať, a už sa nebudú musieť báť o to, ako si zaplatia internát, cestovné alebo ZUŠ-ku.

Letný festival Cigánsky bašavel sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla a je súčasťou Kultúrneho leta.

Lístky si budete môcť zakúpiť na mieste.