Vždy som mala rada šatky, rada som ich nosila, aj keď som ich často strácala. Raz som videla namaľovanú šatku na okoloidúcej žene, prepracovanie a farebnosť ma zaujala. Keďže sama rada maľujem, tak som si povedala, že vyskúšam túto maliarsku techniku. Následne som si kúpila knihu o maľbe na hodváb, nakúpila som si materiál a pustila som sa do toho.

Pohltila ma rôznorodosť v technike a motívov. Umožňovalo mi to kreatívnu slobodu.

Vždy ma fascinovali kvety a hlavne lekná, ktoré sa vznášajú na hladine vody a vyzerajú akoby tancovali. Preto som zvolila motív lekna.

Maľovanie na hodváb mi umožňuje ponoriť sa do svojho vnútra a cez maľbu ponúknuť svoj vnútorný svet ostatným. Pri ochorení je niekedy náročné vyjadriť svoje pocity, ale v maľbe to také náročné nie je.

Som rada, že Domov sociálnych služieb – MOST, n.o. mi umožňuje využívať a rozvíjať svoju kreativitu, a zároveň sa aj rozprávať o svojich pocitoch, ktoré sú niekedy pre mňa mätúce. Týmto dielom rada napomôžem šíreniu povedomia o ľuďoch, ktorí trpia nejakým duševným ochorením, môžu sa kreatívne rozvíjať a uplatniť svoje nadanie". Katka

Maľba vznikla na hodvábnej šatke, značka Pongée, rozmery 67 x 67 cm, použité farby - PENTART silk paint, technika sypanej morskej soli, rôznej hrúbky.

Starostlivosť o šatku: prať ručne vo vlažnej vode s jemným pracím prostriedkom alebo šampónom na vlasy. Rozprestretú nechať sušiť na vzduchu. Žehliť z rubovej strany.

Rozmer obrazu so šatkou (ak si ju necháte zarámovanú): 50cm x 50cm.

„Katkina tvorba mi je blízka, aj vďaka tomu, že sa poznáme už roky vďaka našej neziskovej organizácii Dss-MOST, n.o., kde sa venujeme ľuďom s duševnou poruchou. Katkina maľba na hodváb je nápaditá, autentická, každá maľba prestavuje osobnú výpoveď jej vnútorného sveta .

Šatky sú umeleckým dielom, a ich nosenie Vám ešte viac priblížia tvorivý svet fantázie, predstavivosti, atypickosti, neodoláte im. Kúsok z inakosti Vás zláka a možno práve touto šatkou sa priblížime cez náš MOST do Vášho sveta." Zuzana Zatloukalová, Dss-MOST, n.o.