Správna rada

Členovia správnej rady Dobrej krajiny každý rok vyberajú z došlých žiadostí nové projekty, ktoré majú potenciál zmeniť Slovensko na lepšiu krajinu.

Členmi Správnej rady DobraKrajina.sk sú:

Jarka Hargašová-Lajčáková je stálicou medzi slovenskými moderátormi. Svoju kariéru začínala ako „hlas" v Slovenskom rozhlase, Rock FM rádiu, neskôr bola „tvárou" televízie Markíza a dnes moderuje hlavné spravodajstvo Slovenskej televízie. V ankete televíznych divákov Osobnosť televíznej obrazovky (OTO) je päťnásobnou držiteľkou tejto ceny ako osobnosť televízneho spravodajstva. Keď sníva o dobrej krajine, predstavuje si ju ako miesto „kde sa dobre žije, kde sa ľudia usmievajú. Som presvedčená, že na Slovensku žije mnoho dobrých ľudí, ktorí majú radosť z darovania a ktorí chcú prispieť k tomu, aby Slovensko bolo dobrou krajinou."


Táňa Pauhofová je v súčasnosti jednou z najobsadzovanejších mladých herečiek na Slovensku. Je členkou hereckého súboru Slovenského národného divadla. Za svoje herecké kreácie získala viacero ocenení (2002 cena Igric, 2006 cena Dosky za hlavnú úlohu v divadelnej hre Manon Lescaut, 2007 ocenenie "Shooting star", teda "Hviezda zajtrajška"). V súčasnosti hrá v divadelných inscenáciách napr.Ana Kareninová, Fetišistky, Matka Guráž a jej deti, nakrútila filmy napr. Polčas rozpadu, Ženy môjho muža, Jánošík. Táňa Pauhofová má jasnú predstavu o tom, v akej krajine by chcela žiť: „Mojim snom je žiť v krajine, kde si ľudia navzájom nie sú ľahostajní a nie je im ľahostajné ani prostredie, v ktorom žijú. A keďže odtiaľto nechcem utekať, ani nechcem sedieť a čakať, kým sa to spraví samé, rozhodla som sa tejto dobrej krajine pomôcť, pretože jej verím."

Lenka Surotchak je od roku 2002 riaditeľkou Nadácie Pontis. Stála pri transformácii tejto inštitúcie na slovenskú mimovládnu organizáciu, zúčastňovala sa všetkých jej ťažiskových programových aktivít, viedla projekty technickej asistencie MVO, firemnej filantropie a dobrovoľníctva. Dnes strategicky a exekutívne nadáciu vedie. Ako vedúca osobnosť organizácie spúšťajúcej projekt, ktorý má pomôcť pretvoriť Slovensko na dobrú krajinu, vysvetľuje, ako si predstavuje ideálnu dobrú krajinu. „Dobrá krajina je miesto, kde žijú šťastní ľudia a sú šťastní pretože realizujú svoje sny a majú aj možnosti, ako tieto sny realizovať. Zároveň však vedia, čo chcú na tomto mieste zmeniť. Vedia, že ak je niekde špinavá rieka, majú možnosť očistiť ju. Vedia, že máme byť k sebe tolerantní a solidárni, a navzájom si pomáhať. Šťastná krajina je dobrá krajina, kde sa nám všetkým bude lepšie žiť."

Michal Kaščák je riaditeľ najväčšieho hudobného festivalu na Slovensku Bažant Pohoda. Je známy tiež ako hudobník. Už ako trinásťročný sa stal hviezdou skupiny Bez ladu a skladu. Je povestný svojou charizmou a „aurou" dobra. Má Slovensko podľa neho šancu byť dobrou krajinou? „Ja verím v dobro, preto je pre mňa každá krajina vo svojej podstate dobrou krajinou. Všetko záleží len od ľudí a toho, čo sú ochotní v mene dobra spraviť, a či si dobro vedia ustrážiť."Tomáš Janovic je spisovateľ, aforista, básnik, textár, dramatik, prekladateľ, autor rozhlasových, televíznych a divadelných hier s výborným rozprávačským talentom a satirickým myslením. V roku 1985 bol za knihy pre deti ocenený zápisom na Čestnú listinu H. Ch. Andersena. Okrem iných ocenení je aj držiteľom ceny Dominika Tatarku. Zoči - voči, Veselá kniha do prvej ľavice, Neber to osobne!, Humor ho! - to sú tituly len niekoľkých jeho kníh z ostatných rokov. Jeho recept na dobrú krajinu je stručný a jasný: „Žime tak, aby sa v našom živote dobre cítili aj iní."

Jaroslav Žídek v súčasnosti pôsobí ako majiteľ a šéfkuchár v hoteli Grand Hotel River Park v Bratislave. Na začiatku svojej pracovnej cesty pôsobil v jednej škandinávskej spoločnosti v Prahe, kde sa od radového kuchára vypracoval až na Executive chefa štyroch úspešných reštaurácií. Jednu reštauráciu otváral aj v španielskej Marbelle, kde pôsobil 2 roky. Počas tohto obdobia mal možnosť pracovať v najlepších európskych reštauráciách, kde získal cenné skúsenosti, ktoré nakoniec zúročil na Slovensku. Stál pri otvorení reštaurácii Camouflage a Flowers, ktoré bodovali nielen v slovenských bedekroch, ale aj zahraničných (Gault Millau, Feinschmecker,...). Neskôr pôsobil ako majiteľ a šéfkuchár v reštaurácii ALBRECHT. Ako jeden z prvých začal s projektom školy varenia pre laickú verejnosť a spopularizovaním fenoménu gastronómie na Slovensku. Jaroslav Žídek verí, že v dobrej krajine začneme žiť vtedy, ak každý začne od seba robiť dobré veci a nečakať, že to dobré by mal spraviť niekto iný. A za tieto dobré veci nás nebudú trestať.

Lucia Marková je manažérkou a členkou správnej rady Nadácie ESET a v spoločnosti ESET sa stará o projekty spoločenskej zodpovednosti. Túto činnosť vníma ako príležitosť úspešnej slovenskej firmy podeliť sa s úspechom v prospech tejto krajiny. Podporuje a angažuje sa vo vzdelávacích projektoch zameraných na sociálne slabšie skupiny, ako aj v projektoch pomoci detským onkologickým pacientom. Jej predstava o dobrej krajine: „Dobrá krajina je krajina plná vnímavých a empatických ľudí, medzi ktorými cítiť spolupatričnosť a prajnosť. Krajina, kde chcem žiť a vidieť, že aj moje deti v nej majú budúcnosť... Budúcnosť Dobrej Krajiny.“

n Orlovský predsedal Asociácii hovorcov Slovenska a bol ocenený titulom najlepšieho hovorcu v súkromnom sektore. V súčasnosti pôsobí ako výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti. Jeho predstava o dobrej krajine víta silu iniciatívy jednotlivca. „Dobrá krajina Slovensko je pre mňa miestom, kde ľudia nemusia čakať na pána v tmavom obleku a v limuzíne, aby im zabezpečil spravodlivosť alebo to, že škola funguje, a ľudia majú okolo seba čisté životné prostredie. Pre mňa je dobrá krajina miesto, kde je osobná iniciatíva vítaná a odmeňovaná."

Vladimír Bužek je vedec, fyzik v oblasti kvantovej teórie, ktorý pôsobí v centre Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave. Zároveň pôsobí ako profesor informatiky na Masarykovej univerzite v Brne a je čestným profesorom Národnej univerzity v Írsku. Pôsobí v oblasti teórie kvantovej informácie, kvantovej optiky a kvantovej teórie merania. Je členom desiatky prestížnych vedeckých spoločností. Dvakrát sa stal nositeľom ceny Vedec roka, v roku 2004 laureátom nemeckej Humboldtovej ceny. Je nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti vedy a výskumu a šírenia dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí (rok 2007). Na Slovensku založil medzinárodne etablovanú vedeckú školu, ktorá sa venuje výskumu v oblasti kvantovej informácie. Dobrá krajina je podľa neho tá, „v ktorej sa občania cítia dobre a bezpečne. Je to krajina, s ktorou môžeme spájať svoju budúcnosť. Dobrou krajinou je tá, ktorej osud je v rukách (zodpovedných) občanov. A Dobrá krajina je jednou z ciest k dobrej krajine."

Ján Kuric je slovenský spevák, textár, skladateľ, známy ako frontman skupiny Vidiek či člen skupiny Ventil RG. Je tvorcom aj jedného sólového projektu, albumu Cigánsky plač, ktorý nahral spolu s vynikajúcou rómsko speváčkou Věrou Bílou.