O Dobrej krajine

Dobrá krajina je darcovský portál Nadácie Pontis. Od roku 2009 tisícky darcov pomáhajú dennodenne bojovať proti chudobe, chrániť prírodu, odhaľovať korupciu či pomáhať zdravotne znevýhodneným ľuďom. Pridajte sa aj vy ku komunite ľudí, ktorí chcú meniť svet okolo seba.


Naším poslaním je rozvíjať individuálne darcovstvo. Spájame štedrých darcov s dôveryhodnými projektmi, ktoré menia túto krajinu k lepšiemu.

Projekty na Dobrej krajine každý rok starostlivo vyberá Nadácia Pontis a Správna rada Dobrej krajiny. Organizácie pravidelne reportujú spôsob využívania zdrojov a postup projektu. Ručíme teda za to, že každé jedno euro darované na Dobrej krajine je použité na dobrú vec. Doslova.

Pre rok 2019 sme z celého Slovenska vybrali takmer 60 projektov neziskových organizácií, ktoré pomáhajú meniť túto krajinu na lepšie miesto pre život. Vy ako darca si môžete vybrať konkrétny projekt alebo tému, na ktorej vám záleží.

Prečo sa stať darcom na Dobrej krajine?

1. Každý projekt je overene dobrý.
Ľudia niekedy váhajú, ak ich niekto osloví s prosbou o finančnú pomoc, lebo neveria, či ich peniaze budú skutočne použité na deklarovaný účel. Na Dobrej krajine sa báť nemusíte. Nadácia Pontis spolu s dôveryhodnými osobnosťami v správnej rade každoročne starostlivo vyberajú projekty, ktoré zlepšujú túto krajinu. A tie najlepšie a spoľahlivé zverejnia na www.dobrakrajina.sk, kde môžu získať vašu podporu.

2. Všetky dary idú tam, kam chcete. Na dobrú vec.
Použitie každého jedného eura skontroluje Nadácia Pontis pri priebežných a záverečných správach, ktoré vami podporované organizácie podávajú. Dobrá krajina má registrované dôveryhodné verejné zbierky, schválené Ministerstvom vnútra SR pod číslom 000-2019-038845 so zbierkovým účtom SK2702000000003575131953.

3. Peniaze nie sú všetko.
Píšte organizáciám správy, nechajte sa pozvať na ich podujatia, zapojte sa do aktivít alebo sa staňte podporovateľom a zdieľajte projekt medzi svojimi priateľmi a presvedčte ich, aby aj oni urobili niečo dobré.


A čo sa podarilo doteraz?

Rok 2018 nabitý dobrom

V roku 2018 sme mali na Dobrej krajine dokopy 64 projektov a organizácií. Pomáhajú v rôznych témach – odstraňujú chudobu, zlepšujú život zdravotne znevýhodneným, bojujú proti korupcii, zlepšujú vzdelávanie či budujú silnejšie komunity. Nabili ste ich dobrom celkovo v sume neskutočných 192 944,83 eur. To je o 29% viac ako v roku 2017. Fantastické!

Najviac vám záležalo na pomoci zdravotne znevýhodneným a odstraňovaní chudoby. Ďaleko však nezaostávala ani téma vzdelávanie. Opäť sa zapojili aj firmy, aby sa stali inšpiráciou aj pre svojich zamestnancov. Dary zdvojnásobovala firma ESET aj Greyson. Volkswagen Slovakia sa zas stal partnerom skvelého vianočného taxi.

Rok 2018 sme si užili aj vďaka spoločným kampaniam. Naše očakávania prekročila zatiaľ najúspešnejšia 24-hodinovka, kde ste pokorili takmer 9000 za jediný deň. Že Tvrďák je dobrá drina sa presvedčilo 43 bežcov za neziskovky. Na #GivingTuesday sme odštartovali kampaň #NabiDobrom, v rámci ktorej ste sa mohli nechať zviezť obľúbenou celebritou v špeciálnom vianočnom taxíku. Prvý krát sme sa zúčastnili aj TEDxTrenčín, kde sme zisťovali ako vyzerá dobrá krajina a nadviazali sme úžasnú spoluprácu s denníkom SME, kde sa dočítate o dobrých neziskovkách.

Ďakujeme, že nás stále nabíjate dobrom :)

Report 2018 TU.

Rok 2017 opäť lámal rekordy

Každý z vás lámal v roku 2017 rekordy. Pokorili ste rekord v počte darcov, aj vo výške darovanej sumy, prekonávali ste samých seba v Tvrďákovi, ochutnávali dobré skutky, bežali s nami darcovský maratón, hľadali dobráčiska aj odhaľovali inú stránku ľudí z neziskového sektora. Práve vďaka vám rástla Dobrá krajina a s ňou rástli aj neziskovky, ktoré menia Slovensko na lepšiu, vzdelanejšiu, vnímavejšiu a transparentnejšiu krajinu. Rekordných 2 244 darcov spolu darovalo 149 065,38 eur. Pre každú zo 60 organizácií na DobraKrajina.sk to je prílev novej energie.

Technologické novinky nás neminuli ani v tomto roku. Na Festivale Pohoda sme v spolupráci s VISA po prvý krát predstavili bezkontaktné darcovské pokladničky. Zdokonaľovali sme aj samotnú Dobrú krajinu. Od minulého roka tak firmy aj vy môžu využiť darovacie widgety a pomáhať ešte viac! O tom, že to funguje sa počas #GivingTuesday presvedčil ESET aj Slovenské elektrárne.

Rok 2017 bol však plný aj zážitkov. Bežali sme zatiaľ NAJlepšieho Tvrďáka. Počas Restaurant Day sme ochutnávali dobré skutky. V augustovej 24-hodinovke ste za jeden deň darovali vyše 8 000 eur. Na Festivale Pohoda sa s nami na chvíľku ponorili do rajskej záhrady. Na #GivingTuesday ste dokázali, že na Dobrej krajine je noazaj veľa dobrých ľudí.

Report 2017 TU.

Rok 2016 v znamení prvých matchingov

V roku 2016 sme vďaka vám pokorili hranicu 500 000 EUR pre slovenské mimovládky. ĎAKUJEME! Historicky po prvý krát sa nám podarilo rozbehnúť tzv. matchingové kampane. Vďaka našim partnerom Nadácii ESET a Poisťovni Slovenskej sporiteľne sme mohli odmeniť pravidelných darcov a každý pravidelný dar do výšky 50 eur zdvojnásobiť. Organizácie tak získali ďalších 16 000 eur. Po ročnej pauze sme sa opäť vrátali na Festival Pohoda. Návštevníkom sme priniesli rozmanité aktivity, vrátane top trend roka - virtuálnej reality na témy zo života neziskoviek a ich klientov. Darcovia z Dobrej krajiny si mohli svoje fyzické sily zmerať v Dobrom Tvrďákovi a brušká naplniť počas klasického Restaurant Day. Ku koncu roka sa nám podarilo rozbehnúť aj jedinečnú spoluprácu s portálom ZľavaDňa.sk.

Vďaka vašej štedrosti pribudlo do rozpočtov organizácii na Dobej krajine 128 612,15 eur. Za vašu podporu vám patrí obrovské ĎAKUJEME od tímu Dobrej krajiny, ale aj od mimovládok!

Report 2016 TU.

Rok 2015 priniesol dvojnásobne viac darcov

Počas uplynulého roku sa 56 projektom združeným pod DobraKrajina.sk podarilo vyzbierať spolu 114 720,66 eur. S radosťou môžeme povedať, že v roku 2015 cez Dobrú krajinu darovalo takmer dvojnásobne viac ľudí, než v roku 2014. Opäť sme sa zapojili do zaujímavých aktivít. V rámci Restaurant Day sme otvorili 13 pop-up reštaurácií a bistier. Do 24-hodinového darcovského maratónu sa zapojilo 621 darcov, ktorý mohli podporiť projekty svojej obľúbenej neziskovky. Už tradičné podujatie – Tvrďák sa v minulom roku uskutočnilo v Bratislave aj v Košiciach. Prvá dobrá aukcia prebiehala na podporu kampane na nepočujúcich. Svoje talizmany do nej venovali športové hviezdy - hokejisti Marián Hossa, Tomáš Tatar, futbalisti Martin Škrtel, Juraj Kucka, športová strelkyňa Danka Barteková a triatlonista Richard Varga. Známe kapely koncertovali v nízkoprahovej nocľahárni Depaul Bratislava. Aj vďaka nim sa výnimočný koncert stal nezabudnuteľným podujatím.

V októbri sme v spolupráci so Sashe.sk otvorili skutočne Dobrý obchod. Na sklonku decembra sme v spolupráci s Nadáciou ESET a Poisťovňou Slovenskej sporiteľne rozbehli matchingovú kampaň, ktorá bude trvať až do konca roka 2016. Vďaka štedrosti našich partnerov každý pravidelný dar Nadácia Pontis zdvojnásobí, a to až do výšky 50 eur.

Report 2015 TU.

Rok 2014 v znamení nového webu

V roku 2014 53 projektov vyzbieralo 95-tisíc eur. Opäť sme boli na festivale Pohoda, kam sme priniesli Kaviareň Dobrá krajina a desiatky zaujímavých prednášok či diskusií s neziskovými organizáciami. Zopakovali sme aj úspešnú 24-hodinovku, darcovský maratón, ktorý sme prvýkrát vyskúšali v roku 2013 v partnerstve s Rádiom Expres. Úspešný Restaurant Day a Tvrďák boli kampane, ktoré pritiahli pozornosť ľudí a zväčšili komunitu darcov na Dobrej krajine. V novembri sme spustili nový moderný web, v decembri sme spolu s Mišom Kaščákom a Agentúrou Pohoda zorganizovali skvelý koncert, súčasť Mesiaca bez domova. A v prvom rade - všetky vyzbierané peniaze boli použité na inovatívne, dôležité a jednoducho dobré projekty. Ďakujeme!

Úžasné aktivity v roku 2013

V roku 2013 spolu 52 projektov vyzbieralo 67-tisíc eur. Medzi nimi aj Depaul Slovensko, ktorý cez projekt Raňajky a čistá bielizeň pre ľudí bez domova vyzbieral takmer 5 000 eur. Vďaka nim malo 41 ľudí bez domova kde prespať a každé ráno dostali raňajky. Rodičia detí, ktoré navštevujú Autistické centrum Andreas, sa zasa mohli zúčastniť víkendových pobytov a oddýchnuť si. Deti postihnuté autizmom si vyžadujú nepretržitú starostlivosť. Vďaka darcom z DobraKrajina.sk sme im mohli uhradiť 2 000 hodín profesionálnej starostlivosti o ich deti aj cez víkend, čím načerpali nové sily. Slovensko je aj krajina predražených štátnych zákazok, nepodarených tendrov a nehospodárneho nakladania s verejnými financiami. Ľudia v Aliancii Fair-play mohli aj vďaka Dobrej krajine a darcom odhaľovať naďalej korupciu v krajine a pozerať politikom na prsty podporou kampaní. Bratislavské regionálne a ochranárske združenie BROZ mohlo vďaka darcom vysadiť stovky sadeníc topoľov, jelší či starých odrôd hrušiek v Dunajských luhoch. Ľudia zo združenia tiež 16 zorganizovali počas Dňa zeme exkurziu na bicykli do lužných lesov od sútoku Dunaja a Moravy až na Devínsku Kobylu.