Great Country is the Place Where You Can Change Something.
Nadácia Pontis
I can’t do this alone!
We only need 1 319,87 €

I can’t do this alone!

Children from Roma families also say: “When I grow up, I want to be a hairdresser, a football player, a doctor...” But usually their families are unable to help them fulfil their dreams. Let’s help them improve their Slovak, English, math, art skills and sports to make it happen.

I can’t hear you, but I can speak to you
We only need 6 212,97 €

I can’t hear you, but I can speak to you

Some 200 hearing-impaired children are born every year in Slovakia and up to 95 per cent are born to parents with no hearing impairment. Proper diagnosis and treatment from the first months of their lives would give them a chance not to lag behind their peers.

We have a child with hearing disorder
We only need 458,92 €

We have a child with hearing disorder

Na Slovensku sa ročne narodí približne 200 detí s poruchou sluchu, až 90 % z nich počujúcim rodičom. Tí sa na novú situáciu často nevedia pripraviť a ostávajú zaskočení. Prvé mesiace sú pritom pre vývoj dieťatka mimoriadne dôležité. Preto na Slovensku vznikla unikátna dvojdielna kniha s názvom Máme dieťa s poruchou sluchu. Rodičom zásadne pomôže nielen s prvými krokmi, ale aj s množstvom ďalších otázok, ktoré ich sprevádzajú v prvých rokoch dieťatka. Publikácie vznikli vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácií Pontis.

We collected
584 926
from
4399 donors
Average amount donated
29 € single payments
and regular payments
7

You wrote us

Róbert Bános

It says that giving happiness and helping others are the attributes of noble characters. It is amazing to know that thanks to the Pontis Foundation and the program ‘Dobrá krajina’ (Great country) every one of us can be noble.

Róbert Bános, BÁNOS Law Firm Ltd., pro bono lawyer of ‘Dobrá krajina’
Michal Kaščák

I believe in goodness and that is why for me every country is in its nature a great country. Everything depends on the people what are they willing to do in the name of goodness and if they can guard it.

Michal Kaščák, member of Board of Directors of ‘Dobrá krajina’ (Great Country) and director of the music festival ‘Pohoda’
Jaroslav Žídek

We begin to live in a great country if we start from ourselves and we will do great things.

Jaroslav Žídek, member of Board of Directors of ‘Dobrá krajina’ (Great Country), Executive Chef and holder of several awards at the Gurmán Award

Great Country partners

Main partners
Pro bono partners